Terorismus ztěžuje výběr dovolené, bezpečná místa začínají být přeplněná | E15.cz

Terorismus ztěžuje výběr dovolené, bezpečná místa začínají být přeplněná

Barcelona
Barcelona
• 
ZDROJ: Miloslav Hamrik

Karolína Flaszová

Evropané letos stojí před náročnou volbou, kam zamířit na dovolenou. Několik oblíbených destinací se v posledních měsících stalo cílem teroristů, kteří se pokoušejí vyvolat paniku. Existují varování, že by mohli zaútočit i v oblíbených evropských letoviscích, například na pobřeží Španělska. U relativně bezpečných míst zase hrozí, že budou v létě přeplněná.

Španělsko začíná být přetížené dovolenkáři

Španělsko je zatím jedním z vítězů turistických rošád souvisejících s mezinárodními problémy. Loni zem navštívilo rekordních 68 milionů lidí. Cestovní kanceláře v některých státech už koncem zimy radily, aby si tam lidé včas rezervovali zájezdy. V dubnu se však objevila varování, že teroristé by mohli zvolit za terč místní pláže. Zůstává otázkou, nakolik je teplomilní turisté vezmou vážně.

Úspěchy v cestovním ruchu pomáhají k zotavování místní ekonomiky a vytváření pracovních míst. Experti ale varují, že přijíždějící nyní v zemi nechávají méně peněz. Podle nich není pro Španělsko dlouhodobě udržitelné spoléhat se na „levnou turistiku založenou jen na slunci a písku“. Některé destinace už jsou na hranici svých kapacitních možností. Týká se to například Mallorky, která letos očekává zhruba šestnáctiprocentní nárůst turistů.

Cestovní ruch sice na ostrov přináší miliardy eur ročně a skýtá zhruba 150 tisíc míst, některým místním ale už s přemírou návštěvníků dochází trpělivost. Na Mallorce jsou tak k vidění nápisy jako „uprchlíci jsou vítáni“, „turisté, běžte domů“ a „turisté, jste teroristé“. V loňském roce navštívilo Špaňelsko rekordních 68 milionů lidí.

Tuniská vláda přesvědčuje turisty o účinnosti bezpečnostních opatření

S poklesem zájmu turistů bojuje po loňských teroristických útocích také Tunisko. Představitelé země se jejich obavy snaží mírnit. „Samozřejmě tu jsou místa, která jsou nebezpečná. Ale máme tu oblasti bezpečné na sto procent,“ uvedla ministryně cestovního ruchu Selma Elloumi Rekiková.

Vlády některých evropských zemí ale před zbytnými cestami do Tuniska nadále varují. Radikálové loni v prvním státě, kde vypuklo arabské jaro, spáchali dva útoky mířící na turisty, zemřelo jich na šedesát. Země v listopadu vyhlásila výjimečný stav, který vláda v březnu o tři měsíce prodloužila. Krátce předtím došlo ke střetům mezi vojáky a extremisty u hranic s Libyí.

Tunisko Autor:

Země od léta zavedla řadu bezpečnostních opatření, postavila mimo jiné plot na hranici s Libyí. Hotely navýšily počty bezpečnostních pracovníků, hosté musejí procházet bezpečnostními rámy, na vše dohlížejí kamery.

Tunisko očekává, že letos dorazí kolem 5,5 milionu návštěvníků, tedy podobně jako v nepříznivém roce 2015. Příjmy z odvětví loni meziročně poklesly o 35 procent, což mělo negativní dopad na celou ekonomiku. Od atentátu v Súse musela zavřít více než stovka hotelů.

Řecko doufá v další rekordní rok

Řecko, pro jehož hospodářské oživení je cestovní ruch nesmírně důležitý, doufá v další dobrou sezonu. Země sice v loňském roce dostala nálepku uprchlické brány na kontinent, zároveň však těží z obav Evropanů trávit dovolenou v místech, kde v poslední době útočili teroristé. Přesto zůstává nejisté, zda se podaří přilákat návštěvníky i na některé s migrací spojené ostrovy v Egejském moři, hlavně na Lesbos a Chios.

Vláda v Aténách přesvědčuje potenciální zájemce o tom, že se tamní situace zlepšuje. „Věříme, že rok 2016 bude ještě lepší než předchozí. Pokud totiž byly loni na nějakých ostrovech problémy, nyní se vracejí ke stabilitě,“ řekla před několika týdny ministryně turistiky Elena Kunturaová.

Uprchlíci nepřijíždějí, nevládní organizace odcházejí, turisté nepřicházejí. Zůstali jsme bez ničeho

Narážela tak na fakt, že země v roce 2015 zlomila rekord, když přivítala 23,6 milionu návštěvníků. Přes strmý pokles výdělku na ruských turistech stouply příjmy sektoru meziročně o šest procent na 14,2 miliardy eur. Místní turistická konfederace očekává, že letos by mohlo přijet 25 milionů lidí a nechat v zemi 15 miliard eur.

Hoteliéři a další lidé z branže na ostrovech v Egejském moři ale nejsou tak optimističtí jako řecké vedení. „Uprchlíci nepřijíždějí, nevládní organizace odcházejí, turisté nepřicházejí. Zůstali jsme bez ničeho. Je to, jako bychom byli zasaženi velkou vlnou, která nyní ustupuje,“ postěžovala si listu The Guardian jedna obyvatelka Lesbu. Místní se obávají, že nekonečné mediální záběry z uprchlické krize poškodily obraz ostrova na roky.

Turecko zažívá nejhorší sezonu za dlouhé roky

Důležitý sektor turecké ekonomiky je postižen největším propadem přinejmenším za dekádu. Může za to odliv ruských turistů a teroristické útoky, které se v zemi v posledních měsících odehrály. Představitelé země si ohledně nadcházejícího léta nedělají iluze, věří však v brzké zotavení. „Letos nás čeká obtížná doba, je to však jen dočasné,“ prohlásil nedávno vicepremiér Mehmet Simsek.

Loni do země zavítalo více než 36 milionů návštěvníků, příjmy z cestovního ruchu propadly o více než osm procent na 31,5 miliardy dolarů. Experti odhadují, že letos bude země ráda, pokud získá kolem dvaceti miliard. Velkou ránu odvětví zasadily odvetné sankce za sestřelení ruského letadla. Kreml zakázal cestovním agenturám prodej zájezdů do Turecka, mnoho Rusů navíc nyní na prázdniny v zahraničí nemá peníze. V roce 2014 přitom bránu do Asie navštívilo 3,5 milionu Rusů, loni už to bylo o 700 tisíc méně. Ještě vážnějším problémem je nedůvěra především štědře utrácejících turistů z evropských zemí v bezpečnost země.

Někdejší šéf asociace investorů v cestovním ruchu Tavit Koletavitoglu řekl al-Džazíře, že letos oproti loňsku očekává 30procentní propad v počtech dovolenkářů. „Ale co se týče propadu příjmů, bude to více vzhledem k tomu, že společnosti začaly snižovat ceny za své služby a propouštět zaměstnance, aby si zajistily nějaký příjem v době krize sektoru,“ podotkl. Turecká vláda se snaží najít náhradu za ztracené klienty hlavně v Asii a přišla s plánem na podporu turistiky. Zahrnuje například palivové dotace pro lety na některá letiště.

Zkázu egyptské turistiky dokonal útok na letadlo

Obavy z teroristů odvádějí turisty i z Egypta, jenž by příjmy z cestovního ruchu naléhavě potřeboval. Země se v posledních letech nedokázala vrátit na počty návštěvníků, kteří přijížděli před pádem prezidenta Husního Mubaraka. Zatímco v roce 2010 dorazilo k Rudému moři a za starobylými památkami téměř patnáct milionů lidí, loni jich bylo kolem devíti milionů.
Výhled na letošek je ještě pesimističtější.

Sinajské letovisko Šarm aš-Šajch Autor: CC BY 3.0: Marc Ryckaert - Wikimedia Commons

V únoru země dokázala přilákat necelých 350 tisíc turistů, minulý rok to přitom bylo v tomto období téměř dvakrát tolik.
Na cestovním ruchu se citelně podepsal teroristický útok na letadlo s ruskými pasažéry v říjnu minulého roku. Moskva dosud neobnovila lety do země. Prezident Vladimir Putin před pár dny uvedl, že egyptské úřady mají ještě hodně práce, aby zajistily bezpečnost návštěvníků. Linky do Šarm aš-Šajchu stopli přepravci i některé další země.

„To, co se děje, nemůžete nazývat pokles, je to kolaps,“ citovala agentura Bloomberg Amaního El-Torgomana z Egyptské turistické federace. Kdysi oblíbené letovisko Šarm aš-Šajch, ležící v teritoriu militantů napojených na Islámský stát, nyní média líčí jako město duchů. Předhánějí se ve fotografování prázdných pláží, obchodů, restaurací, zábavních parků a hladovějících velbloudů.

Další země, kde bude letos plno
Loni zlomilo návštěvnický rekord i Portugalsko a zatím není důvod, proč by se to letos nemohlo podařit znovu. Dobře si patrně povedou také Kypr a Malta. Přeplněno bude zřejmě i u Jadranu – Chorvatsko hovoří o excelentní nadcházející sezoně, na nárůst počtu návštěvníků a financí se těší i Černá Hora. Příznivý rok spojený s přírůstkem ruských dovolenkářů předvídá Bulharsko. Otazník visí nad tradičními turistickými ráji – Francií a Itálií, pro něž také platí varování před možným teroristickým útokem.

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.