Thajská armáda vyhlásila stanné právo. Vláda je stále u moci | E15.cz

Thajská armáda vyhlásila stanné právo. Vláda je stále u moci

Thajská armáda
Thajská armáda
• 
ZDROJ: ctk

kaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Thajská armáda vyhlásila v zemi stanné právo. Opatření má údajně pomoci udržet pořádek ve státě, kterým přes půl roku zmítají násilné protesty. Velení vojska popřelo, že by byla za mimořádným opatřením snaha o státní převrat. Současná prozatímní vláda, jejíž odstoupení část demonstrantů požaduje, zůstává nadále u moci.

Silnice hlavního města Bankoku zablokovaly tanky a sídla thajských televizních i rádiových stanic obsadili vojáci. V zemi byla zavedena cenzura, podle šéfa ozbrojených sil je to „v zájmu národní bezpečnosti“. Podle jeho vyjádření je stanné právo prostředkem, jak skoncovat s násilnostmi, které rozpoutávají demonstranti. Armáda zároveň vyzvala demonstranty z vládního i protivládního tábora, aby předešli jakýmkoli násilným střetům. Informovala o tom agentura AFP.

Protivládní demonstranti chtějí skoncovat s vlivem bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry na thajskou politiku, ten byl svržen před téměř deseti lety. Požadují zpětné znárodnění rozsáhlého thajského bohatství zemního plynu. Právě Šinavatra ho koncem roku 2001 zprivatizoval a rozprodal.

Krize v Thajsku se prohloubila začátkem května, kdy ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou, sestru Tchaksina Šinavatry, a nařídil jí odstoupit z funkce. Nepokoje trvají už od loňského listopadu a zemřely při nich na tři desítky lidí, dalších zhruba 800 osob bylo zraněno.

Předčasné volby nepomohou

Prozatímní vláda současného premiéra Niváttumronga Búnsongpajsana, v níž mají zásadní vliv Šinavatrovi stoupenci, chce na léto vypsat předčasné volby. Ty by měly být cestou z krize ohrožující druhou nejsilnější ekonomiku jihovýchodní Asie. Protivládní demonstranti však volby odmítají, neboť jejich tábor by je pravděpodobně prohrál, a žádají jmenování neutrálního premiéra.

Šinavatrovi stoupenci z tábora takzvaných červených košil se po výzvě armády nechali slyšet, že v protestech neustanou do té doby, než budou vypsány nové volby.

Investoři se obávají, vláda je prý ale stabilní

Na novou situaci v Thajsku zareagovalo i Japonsko, které je v zemi významným investorem. Mluvčí vlády v Tokiu prohlásil, že je kabinet vývojem velmi znepokojen. Podle ministra spravedlnosti se však vyhlášení stanného práva nijak nedotklo funkčnosti vlády, a ta má podle jeho slov stále „pevnou moc, aby řídila zemi“.

Vyhlášení stanného práva se opírá o zákon dávající vojsku možnost zasáhnout v době krize. Armáda k němu prý sáhla kvůli tomu, že dlouhodobé protesty „by mohly mít vliv na bezpečnost země a bezpečí lidských životů a veřejného majetku“.

Thajská armáda stála od konce absolutistické monarchie v roce 1932 za 11 převraty v zemi, do současné politické krize ale zatím nezasahovala. Minulý týden však šéf thajských pozemních sil pohrozil možným vojenským zásahem, pokud budou násilnosti pokračovat.

Autor: kaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video