Thajsko se snaží omezit exodus investorů. Ztrácí Japonsko, ale získá Austrálii | e15.cz

Thajsko se snaží omezit exodus investorů. Ztrácí Japonsko, ale získá Austrálii

Thajská armáda
Thajská armáda
• 

kaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři jsou natolik znepokojeni politickou situací v Thajsku, že hromadně opouštějí tamní trh. Země se zuby nehty snaží udržet zahraniční podnikatele a zlepšit své obchodní vyhlídky. Tento týden udělila australské Australská a Novozélandská bankovní skupina povolení k provozování své pobočky v Thajsku.

Schválení dceřiné společnosti dláždí cestu australským věřitelům pro získání plné bankovní licence v zemi. Dohoda zapadá do takzvané „super-regionální strategie“, kterou ANZ zahájila v roce 2007. V rámci této vize si australská třetí největší banka klade za cíl, aby do roku 2017 celkové zisky z oblasti Asie, Tichomoří, Evropy a USA tvořily 25 až 30 procent příjmu této bankovní skupiny. Se souhlasem thajského ministerstva financí ANZ odhaduje, že zřízení dceřiné společnosti bude trvat přibližně 12 měsíců.

Japonsko omezí výrobu Hondy

V rané fázi politických zmatků Japonsko zvažovalo, že se stáhne z thajského trhu a omezí své investice. Tato východoasijská země je největším zahraniční investorem Thajska.

Nejvýznamnějšími podniky, které zde Japonsko provozuje, jsou automobilky a to konkrétně Honda a Toyota. Právě Honda však nedávno oznámila, že ve svém závodě v thajském Ayutthaya sníží kapacitu výroby na 60 procent kvůli nízké domácí poptávce.

Podnikatelská komunita důvěru neztratila

Podle Emmanuela Daniela, předsedy asijských bankéřů, investoři sice opouští trh, ale důvěru v Thajskou ekonomiku neztrácejí. „Vzhledem k momentální situaci v zemi zahraniční podnikatelé hledají společnosti a reality, které mají vlastní hodnotu, a mohou do nich investovat s vyhlídkou zisku“ uvedl Daniel pro server BBC.

Thajskem již od listopadu loňského roku zmítají politické nepokoje. Většina protestů se konala v ulicích hlavního města Bangkoku a tím zásadně ochromila podnikání v této oblasti. Minulý týden vyhlásila armáda v zemi stanné právo a včera thajský král formálně schválil vojenskou vládní radu. Šéf armády Prajutch Čan-Oča včera poprvé od převzetí moci promluvil k národu. Slíbil pevné prosazování práva, aby se politická situace mohla stabilizovat.

Autor: kaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video