Tusk: EU by kvůli situaci v syrské Halabu mohla sáhnout i k sankcím | E15.cz

Tusk: EU by kvůli situaci v syrské Halabu mohla sáhnout i k sankcím

ČTK

Evropská unie si musí kvůli situaci okolo syrského Halabu nechat otevřené všechny varianty, včetně možnosti uvalení sankcí. Při příchodu na summit EU v Bruselu to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Připomněl, že premiéři a prezidenti unijní osmadvacítky budou večer hovořit o vztazích s Ruskem a tato debata by bez zmínky o útocích na civilisty a nemocnice v Halabu byla složitá, či skoro nemožná.

"Dnešek není o rozhodnutí," upozornil ale také Tusk. Návrh závěrů summitu, který má k dispozici, zmiňuje, že unie zvažuje "všechny možnosti, včetně dalších restriktivních opatření cílených na jednotlivce a právnické osoby podporující (syrský) režim", pokud budou dál trvat nynější "hrůzy". EU už od roku 2011 uvalila kvůli syrské občanské válce sankce na asi 200 osob a několik desítek organizací.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu do budovy Rady EU označila ruské bombardování severosyrského Halabu za "zcela nelidské". Vyzvala k tomu, aby bojující strany uzavřely příměří na dostatečně dlouho dobu, aby bylo možné dopravit civilistům v obléhaném městě humanitární pomoc.

 

Návrh závěrů nynějšího summitu také jednoznačným způsobem odsuzuje útoky režimu prezidenta Bašara Asada a jeho spojenců, především Ruska. Text žádá ukončení násilí a rychlé kroky k zajištění humanitárního přístupu do Halabu a dalších částí země zničené dlouholetou válkou.

 

 

Také britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová, pro kterou je dnešní unijní summit premiérou, vyzvala při příchodu v souvislosti s děním v Sýrii k jednotnému a tvrdému postupu EU vůči Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.