Tusk: Nelze zaručit, že splníme britské požadavky

Donald Tusk

Donald Tusk Zdroj: CTK

Šéf summitů EU Donald Tusk vyjádřil pochybnosti o tom, zda Evropská unie může splnit požadavky Británie, aby tato země mohla setrvat v unii. Podmínky, které prezentoval ministerský předseda David Cameron, jsou podle Tuska „tvrdé“.

„Neexistuje žádná záruka, že to dokážeme do prosince,“ řekl Tusk. Dodal, že proces vyjednávání s Londýnem bude velmi náročný.

Cameron slíbil uspořádat referendum o britském setrvání v EU do konce roku 2017. Zachování členství je podle svých úterních výroků připraven podpořit v případě, že dosáhne s EU do konce tohoto roku dohod o určitých hospodářských reformách, omezení byrokracie a zejména volného pohybu osob. Londýn chce zpřísnit podmínky pobytu v Británii pro ty občany EU, které tam usilují o sociální dávky.

Brusel už v úterý dal najevo, že změny základních svobod považuje za problematické. Český premiér Bohuslav Sobotka v první reakci upozornil, že Praha bude trvat na zachování volného pohybu osob a stejných práv pro všechny unijní občany.

Cameron předložil v dopise čtyři velké požadavky vůči EU
Britský premiér David Cameron zaslal v dopise do Bruselu požadavky reforem Evropské unie, které budou podmínkou pro setrvání Británie v unii a které jsou zaměřeny na čtyři oblasti:
1/ Ekonomika

Státy kvůli tomu, že nepřijaly euro, nesmějí čelit diskriminaci a nevýhodám.

K jakékoli iniciativě eurozóny, jako je například bankovní unie, se ostatní země mohou připojit jedině dobrovolné, nikoli z donucení.

Daňoví poplatníci v zemích mimo eurozónu by také neměli mít povinnost poskytovat finanční podporu státům eurozóny, které se ocitnou v problémech.

Protože finanční stabilita a dohled se staly klíčovými oblastmi v kompetenci institucí eurozóny, jako je Evropská centrální banka, totéž by mělo platit pro státní instituce ostatních zemí, například Anglickou banku.

Všechny otázky, které se mohou dotknout všech členských zemí EU, mají být projednávány všemi členskými zeměmi.
2/ Konkurenceschopnosti

Británie podporuje rozvoj jednotného digitálního trhu, který může zvýšit hrubý domácí produkt EU o tři procenta.

Británie podporuje rozvoj unie kapitálových trhů a přijetí obchodních dohod s USA, Čínou, Japonskem a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Británie usiluje o zastavení a odbourání nadměrného množství regulačních opatření a chce zajistit naprostou svobodu pohybu kapitálu, zboží a služeb.
3/ Zachování britské suverenity

Británie si chce zachovat právo nepodílet se na ambicích EU vytvářet „stále užší svazek“.

Británie naopak usiluje o posílení role národních parlamentů, které by byly schopny jako zástupci skupiny zemí zablokovat nepřijatelné legislativní návrhy.

Británii záleží na dodržování principu subsidiarity, tedy zachování rozhodovacích procesů na národní úrovni tam, kde je to nejvhodnější.

Británie si chce zachovat suverenitu v otázkách soudnictví, domácího práva a národní bezpečnosti.
4/ Migrace ze zbytku EU do Británie.

Británie požaduje, aby se volný pohyb osob nevztahoval na nové členské země unie, dokud se jejich ekonomika výrazněji nepřiblíží úrovni starých členů.

Británie chce omezit volný pohyb osob uvnitř EU, pokud je zneužíván. Zamezit přílivu migrantů chce Londýn například tím, že chce, aby lidé z EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky, po které budou přispívat do místního sociálního systému. Zrušit chce také například pravidlo, jež usnadňuje občanům EU přivést si do Británie manželku či manžela, kteří nemají evropské občanství.

Británie chce usnadnit vyhošťování cizích pachatelů trestných činů a zabraňování jejich návratu.