Ukrajina očekává, že cena za ruský plyn vzroste asi o třetinu | e15.cz

Ukrajina očekává, že cena za ruský plyn vzroste asi o třetinu

Plynovod
Plynovod
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Beyond Coal and Gas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kyjev očekává, že ve druhém čtvrtletí bude platit Rusku 386 až 387 dolarů za tisíc kubických metrů zemního plynu. Je to zhruba o 120 dolarů více než nyní. Prohlásil to dnes ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Odvolal se přitom podle agentury Reuters na dohodu s Ruskem, kterou Kreml nedávno vypověděl.

Rusko v prosinci souhlasilo se snížením ceny plynu pro Ukrajinu o zhruba třetinu na 268,50 USD za 1000 krychlových metrů plynu, a to k letošnímu lednu. Dohoda počítala s tím, že cena se bude čtvrtletně upravovat. Prodan už dřív tento měsíc řekl, že ruský monopolní vývozce plynu Gazprom pravděpodobně cenu zvýší na 368,50 dolaru za tisíc kubíků. Dnešní odhady na druhé čtvrtletí jsou o něco vyšší. Odvíjejí se ale od jiné, dřívější dohody s Ruskem.

„Cena nebyla pevně stanovena, pravděpodobně to ale bude mezi 386 a 387 dolary na 1000 kubických metrů, když se vezme v úvahu charkovské ujednání,“ sdělil podle Reuters ministr.

Ukrajina v rámci charkovské dohody z roku 2010 „vyměnila“ slevu na ruský plyn za prodloužení ruského pronájmu vojenské základny v krymském Sevastopolu. Krymský poloostrov Rusko tento týden formálně anektovalo. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pátek řekl, že charkovská dohoda přestane být platná, což Rusku dává právo domáhat se vrácení peněz od Ukrajiny soudní cestou, napsal Reuters.

Polovina evropských dodávek jde přes Ukrajinu

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá téměř třetinu své poptávky po této strategické surovině. Zhruba polovina dodávek ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu. Nynější napětí mezi Ukrajinou a Ruskem vyvolává na západě znepokojení ohledně budoucího přísunu ruského plynu. Střety mezi Kyjevem a Moskvou už způsobily vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy v letech 2006 a 2009.

Ukrajina za odběr plynu podle ruských činitelů dluží Gazpromu skoro dvě miliardy dolarů. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, který v pátek podepsal politickou část asociační dohody s EU, den poté prohlásil, že Kyjev bude potřebovat dodávky plynu z Evropské unie, aby byla zajištěna energetická bezpečnost země. Gazprom minulý týden uvedl, že by měl sice právo zadržovat nezaplacený plyn pro Ukrajinu, o další plynovou krizi kvůli Ukrajině ale nestojí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery