Ukrajinská bezpečnostní rada schválila pozvání mírových jednotek | E15.cz

Ukrajinská bezpečnostní rada schválila pozvání mírových jednotek

Ukrajinská bezpečnostní rada schválila pozvání mírových jednotek
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajinská bezpečnostní rada státu v noci na dnešek schválila návrh prezidenta Petra Porošenka pozvat do země mezinárodní mírové jednotky. Oznámil to tajemník rady Oleksandr Turčynov. Podle představ Kyjeva by tyto síly měly být rozmístěny v Donbasu podél frontové linie a na hranici s Ruskem. Stálý zástupce Ruska v OSN Vitalij Čurkin ukrajinské vedení podezřívá, že se tak snaží zničit minské dohody.

Příslušnou výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany nyní mělo připravit ministerstvo zahraničí. Její konečné schválení pak přísluší parlamentu.

Takzvaný válečný kabinet, jehož členy budou kromě nejvyšších představitelů země i zástupci branných a bezpečnostních složek, má působit při SNBO. Jeho úkolem bude operativně reagovat na vývoj situace a koordinovat postup při zajišťování bezpečnosti občanů a obrany státu, oznámil Turčynov.

Změny v zákoně o válečném stavu se mají týkat jeho právního rámce, který podle Turčynova zastaral. „S ohledem na reálnou situaci, které dnes země čelí, se musíme připravit na jakýkoli vývoj situace, třeba i na ten nejhorší. Proto byl vypracován návrh změn, které umožní zákon o válečném stavu účinně uplatnit,“ řekl šéf SNBO bez dalších podrobností.

Rada schválila i plán cvičení se státy NATO

Rada rovněž schválila plán mezinárodních vojenských cvičení v letošním roce, jichž se mají zúčastnit i členské státy NATO a ukrajinští „strategičtí partneři“. SNBO se zabýval také změnou dislokace armádních útvarů, která má zlepšit vyhlídky na úspěšný boj s „oddíly teroristů“. Změna už přihlíží k nové linii fronty, která se posunula na západ po vyklizení Debalceve.

Rada národní bezpečnosti a obrany podle Turčynova v součinnosti s vládou vypracuje návrh na třístupňový varovný systém, který má zajistit včasnou reakci bezpečnostních složek a obyvatelstva na teroristické hrozby. Jednotlivé stupně budou barevně odlišeny podle naléhavosti ohrožení. Rozhodnutí SNBO podléhají schválení ukrajinského parlamentu. V platnost vstupují po podpisu prezidenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!