Ukrajinská bezpečnostní rada schválila pozvání mírových jednotek
Příslušnou výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany nyní mělo připravit ministerstvo zahraničí. Její konečné schválení pak přísluší parlamentu.
Takzvaný válečný kabinet, jehož členy budou kromě nejvyšších představitelů země i zástupci branných a bezpečnostních složek, má působit při SNBO. Jeho úkolem bude operativně reagovat na vývoj situace a koordinovat postup při zajišťování bezpečnosti občanů a obrany státu, oznámil Turčynov.
Změny v zákoně o válečném stavu se mají týkat jeho právního rámce, který podle Turčynova zastaral. „S ohledem na reálnou situaci, které dnes země čelí, se musíme připravit na jakýkoli vývoj situace, třeba i na ten nejhorší. Proto byl vypracován návrh změn, které umožní zákon o válečném stavu účinně uplatnit,“ řekl šéf SNBO bez dalších podrobností.
Rada schválila i plán cvičení se státy NATO
Rada rovněž schválila plán mezinárodních vojenských cvičení v letošním roce, jichž se mají zúčastnit i členské státy NATO a ukrajinští „strategičtí partneři“. SNBO se zabýval také změnou dislokace armádních útvarů, která má zlepšit vyhlídky na úspěšný boj s „oddíly teroristů“. Změna už přihlíží k nové linii fronty, která se posunula na západ po vyklizení Debalceve.
Rada národní bezpečnosti a obrany podle Turčynova v součinnosti s vládou vypracuje návrh na třístupňový varovný systém, který má zajistit včasnou reakci bezpečnostních složek a obyvatelstva na teroristické hrozby. Jednotlivé stupně budou barevně odlišeny podle naléhavosti ohrožení. Rozhodnutí SNBO podléhají schválení ukrajinského parlamentu. V platnost vstupují po podpisu prezidenta.