USA mohou s penězi ještě pár týdnů vyjít | e15.cz

USA mohou s penězi ještě pár týdnů vyjít

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do napjatě očekávaného druhého srpna zbývá sice necelý týden, světové trhy ale prozatím kvůli blížící se platební neschopnosti Spojených států nepanikaří. Investoři věří, že demokratům a republikánům se na poslední chvíli podaří nalézt kompromis, jenž by Bílému domu umožnil půjčit si nad hranici 14,3 bilionu dolarů.

Ratingové agentury Standard & Poor’s (S&P) a Moody’s navíc stále varují, že pokud se politici nedohodnou na výrazných úsporách, vyloučí USA z klubu zemí s nejlepším investičním hodnocením. V případě S&P by to znamenalo snížení z hodnoty AAA na AA+, tedy na úroveň Belgie a Nového Zélandu.

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters to s americkým bankrotem ještě příštích pár týdnů horké nebude. Wall Street odhaduje, že Washington s penězi vystačí zhruba do poloviny srpna. Pokrýt by měl výplatu sociálních dávek za 23 miliard dolarů i splátky zahraničních úroků za 30 miliard. Podle odhadu Barclays Capital by pokladna mohla vydržet do desátého srpna, kdy je na řadě dalších 8,5 miliardy na sociální podporu.

Bílý dům a Kongres by tak mohly mít více času na vyjednávání, což by ale mohlo podrýt autoritu ministra financí Timothyho Geithnera. Jeho úřad totiž deadline pro vyčerpání všech peněz posunul hned třikrát. Geithner nicméně trvá na tom, že druhý srpen je dnem, kdy jeho lidem definitivně dojdou kouzla, díky kterým v rozpočtu se schodkem 1,5 miliardy ještě nacházeli prostředky.
Objevují se i hlasy, že dluhový strop je anachronismus, který by bylo lépe zrušit a který přežívá, jen protože je pro politiky dobře využitelný.

Podle týdeníku New Yorker nemá omezení výdajů Kongresem žádný praktický význam, neboť Bílý dům půjčky potřebuje jen na závazky, které mu Kongres už jednou autorizoval – když schválil rozpočet. Politikům ale dává možnost, jak brojit proti dalšímu půjčování, což vypadá dobře před voliči. „Pokud Spojené státy zbankrotují teď, když investoři s radostí půjčují peníze s velmi rozumnými úroky, bylo by to jako střelit se do hlavy, protože jste nedodrželi dietu,“ píše týdeník.

Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery