USA nejspíš vyřadí Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus | E15.cz

USA nejspíš vyřadí Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké ministerstvo zahraničí doporučilo, aby prezident Barack Obama vyřadil Kubu ze seznamu států podporujících terorismus. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly zdroje z výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu krátce před historickým setkáním Obamy s jeho kubánským protějškem Raúlem Castrem v Panamě, kde mezitím spolu jednali ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Bruno Rodríguez.

Schůzka byla podle amerického zdroje úspěšná a otevírá cestu k dalšímu sbližování obou zemí. „Doporučení ministerstva zahraničí vyřadit Kubu ze seznamu států podporujících terorismus je výsledkem několikaměsíčního technického zkoumání a je důležitým mezníkem v našem úsilí o utváření plodnějších vztahů s Kubou,“ prohlásil Ben Cardin, nejvýše postavený demokrat v senátním výboru pro zahraniční vztahy. Jeho mluvčí Sue Walitská AFP potvrdila, že senátor byl o rozhodnutí ministerstva informován.

Obama odcestoval z Jamajky do Panamy na dnešní zahájení dvoudenního amerického summitu, při kterém se prezident USA má ještě dnes poprvé oficiálně setkat se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem. Také venezuelský prezident Nicolas Maduro ve čtvrtek řekl, že v panamském summitu vidí příležitost pro zlepšení vztahů s USA.

Doporučení ministerstva zahraničí vyřadit Kubu ze seznamu států podporujících terorismus je výsledkem několikaměsíčního technického zkoumání

Ve čtvrtek šéf Bílého domu během návštěvy Jamajky potvrdil, že brzy rozhodne o vyřazení Kuby ze seznamu zemí podporujících terorismus. Řekl také, že ministerstvo zahraničí dokončilo proceduru posuzování důvodů pro či proti setrvání Kuby na seznamu. Až prý dostane závěry svých bezpečnostních poradců, oznámí své rozhodnutí.

Na seznam se Kuba dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). To, že se Kuba stále nachází na seznamu, je zásadní překážkou na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a ke znovuotevření jejich ambasád. Záměr zlepšit vzájemné vztahy těchto dvou dlouholetých nepřátel překvapivě oznámil Obama loni v prosinci.

Velmi konstruktivní jednání

V Panamě už ve čtvrtek večer za zavřenými dveřmi jednali o nových vztazích obou zemí ministři zahraničí USA a Kuby John Kerry a Bruno Rodríguez. Šlo o první setkání představitelů obou zemí na tak vysoké úrovni od začátků kubánské revoluce před více než půlstoletím, poznamenala agentura Reuters.

Jednání bylo „velmi konstruktivní“ a umožnilo pokročit ve sbližování obou zemí, uvedl v Panamě po schůzce podle agentury AFP jeden americký diplomat. Ministři se podle něj shodli, že dosáhli pokroku a že budou dále pracovat na vyřešení otevřených otázek, dodala AFP k prvnímu rozhovoru šéfů diplomacií obou zemí od roku 1958.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video