USA rozšířily mandát pro nálety v Sýrii, riskují střet s Asadovou armádou | E15.cz

USA rozšířily mandát pro nálety v Sýrii, riskují střet s Asadovou armádou

ilustrační foto,  Sýrie, nálety, An Nusra
ilustrační foto, Sýrie, nálety, An Nusra
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy povedou nálety na obranu svých spojenců v Sýrii bez ohledu na to, že by to mohlo ohrozit syrskou armádu. Až dosud se přitom Američané střetu s vojskem syrského prezidenta Bašára Asada vyhýbali. Nový pokyn vydal podle listu The Wall Street Journal (WSJ) prezident Barack Obama. Ochrana se týká prvních absolventů amerického výcviku, kteří nyní přicházejí do Sýrie a narazili už na islámské radikály. Rusko plán kritizovalo.

Minulý týden se objevila zpráva, že fundamentalisté z fronty An-Nusra unesli asi 20 členů Divize 30, jak si nově vycvičení členové syrské opozice říkají. Američané je cvičí v Jordánsku a Turecku pro boj hlavně proti radikálům z organizace Islámský stát (IS).

Spojené státy vedou mezinárodní koalici, která proti IS bojuje na severu země od loňského podzimu. Washington od začátku trvá na tom, že nehodlá vstupovat do bojů mezi opozicí a Damaškem a nebude útočit na syrskou armádu. Ve Washingtonu se podle WSJ vedla několik měsíců debata o rozšíření mandátu leteckých operací. Existuje riziko otevřeného konfliktu se syrskou armádou, která až dosud proti cizím letadlům nepoužívala protileteckou obranu.

Riziko přímého střetu zatím nehrozí

Odborníci, které list cituje, tvrdí, že riziko přímého střetu s armádou alespoň prozatím nehrozí. Nově vycvičení bojovníci se prý omezí na boj s IS, a budou tedy působit na území, kde syrská armáda neoperuje. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey řekl, že je Bílý dům odhodlán zajistit úspěch novým jednotkám a umožnit jim plnit misi. Tato podpora podle něj zahrnuje „obrannou palbu na jejich ochranu“.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey řekl, že je Bílý dům odhodlán zajistit úspěch novým jednotkám a umožnit jim plnit misi. Tato podpora podle něj zahrnuje „obrannou palbu na jejich ochranu“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že podpora Asadových odpůrců zkomplikuje boj Damašku proti IS. „Moskva mnohokrát zdůraznila, že pomoc syrské opozici, ať finanční nebo vojenská, povede k další destabilizaci situace v Sýrii,“ řekl Peskov. Damašek mezi opozicí nerozlišuje a většinou o všech skupinách hovoří jako o teroristických.

Málo vycvičených vojáků

Výcvik zatím dokončilo něco přes 50 lidí. Mají být hlavním spojencem letecké koalice v pozemních operacích proti IS. Spojené státy je vybírají podle přísných kritérií a chtějí po nich, aby se omezili jenom na boj proti radikálům. Většina členů syrské umírněné opozice ale do bojů vstoupila s cílem svrhnout Asada.

Ministr obrany USA Ashton Carter přiznal, že Spojené státy mají problém sehnat vhodné brance. Řekl ale také, že nálety samotné nejsou v boji proti IS dostatečné a že Spojené státy potřebují spojence na zemi, aby udrželi v rukou území osvobozené od radikálů.

Pohraniční zóna

Spojené státy se dohodly s Tureckem na společných akcích proti IS a na zajištění bezpečné pohraniční zóny na syrsko-turecké hranici. Letectva z ní musí nejdříve vytlačit radikály a osvobozené pásmo má být využito právě pro umírněnou syrskou opozici a také jako bezpečný koridor pro návrat uprchlíků z Turecka.

Spojené státy a jejich spojenci každodenně hlásí několik desítek útoků na cíle IS v Sýrii a také v Iráku. V Iráku o víkendu letadla bombardovala oblast poblíž sedmi různých měst včetně Mosulu a Ramádí, kde bylo provedeno po čtyřech úderech. Šest vzdušných útoků letouny uskutečnily i v Sýrii, z toho čtyři u kurdského Kobani na hranicích s Tureckem.

Syrská stíhačka spadla na město u hranice, zabila 27 lidí
Poblíž hranice s Tureckem se zřítila stíhačka syrské armády. Incident si podle agentury Reuters vyžádal nejméně 27 mrtvých a mnoho zraněných, většina obětí jsou civilisté.

Letadlo spadlo na rušné tržiště města Aríhá v provincii Idlib. Většinu jejího území vybojovali na armádě radikálové v květnu. Provincie však leží poblíž západosyrských oblastí, které jsou domovem vládnoucích alávitů, a armáda o Idlib stále bojuje.

Svědci, s nimiž redaktoři Reuters hovořili, sdělili, že nízko letící letadlo těsně před pádem svrhlo na centrum města bombu.

Podle zdrojů agentury AP zatím není jasné, zda byl stroj sestřelen. Letadlo spadlo do středu města a zničilo několik domů.

Syrští ochránci lidských práv, kteří monitorují události z Londýna, tvrdí, že letadlo nikdo nesestřelil. Syrská armáda ani syrské oficiální sdělovací prostředky o incidentu neinformovaly.

Podle Reuters radikálové postupují do hor směrem k provincii Latákíja, která je baštou Asadových lidí. Nálety v Idlibu jsou téměř každodenní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video