Už i Němci se chytli do pasti elektronických účtenek | E15.cz

Už i Němci se chytli do pasti elektronických účtenek

Petr Fischer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od prvního ledna mají obchodníci v Německu povinnost vydávat ke každému prodeji účtenku. Vláda si od této elektronicky zachytitelné povinnosti slibovala, že sníží možnost daňových úniků, protože s pokladnami se už nedá zpětně manipulovat. Podobné opatření funguje například v Chorvatsku (trochu jinak i v České republice, EET jde ale dál). Stačily necelé dva měsíce a opatření vyvolává kritiku prodejců, ale i členů vlády, která toto opatření přijala.

Ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) vyzval ministra financí Olafa Scholze (SPD), aby uvažoval o omezení nového opatření. Altmaier argumentuje tím, že povinnost vydávat účtenku na všechno zbytečně zahlcuje účastníky obchodní transakce. Navrhuje proto, aby „veškeré obchody denního života, které nepřesahují deset eur“, byly z povinnosti vydávání účtenky vyjmuty.

Altmaier je přesvědčen, že přijaté opatření nepřináší výhodu, kterou si vláda slibovala, a v mnoha denních obchodních rituálech, jako je nákup limonády a zmrzliny na koupališti nebo nákup chleba u pekaře, brzdí komunikaci mezi lidmi. Pekaři si stěžují, že kvůli tomuto byrokratickému výmyslu musejí denně odklízet hromady zbytečného odpadu, protože lidé si účtenky na dva preclíky a tři housky stejně neberou.

Němečtí prodejci a zástupci obchodníků na to upozorňovali už před schvalováním nové povinnosti. Opatření označovali za příliš byrokratické, zejména v případech, v nichž obchodníci žijí z poptávky lidí, kteří přicházejí často nárazově pro menší objemy a žádnou účtenku obvykle nechtějí. Už tehdy se jako nejčastější příklad objevovala právě zmiňovaná pekařství. Ministr Altmaier tedy prakticky převzal rétoriku a argumentaci obchodníků a bojuje teď stejnými slovy proti vlastní vládě a ministru financí.

Altmaier žádá ministra, aby o omezení povinnosti vydávat účtenku jednali ministři financí zemských vlád už tento týden. Chce tím získat dostatečnou přesvědčovací sílu pro jednání ve vládě. Některé opoziční strany, jako například FDP, které s Altmaierem souhlasí a považuje zavedenou povinnost za „byrokratické monstrum“, ale tvrdí, že ministr nemá přenášet odpovědnost na zemské vlády, protože o omezení povinného výdeje účtenek na obchody do deseti eur musí nakonec stejně rozhodnout vláda.

Ministr financí Olaf Scholz svému kolegovi Altmaierovi zatím oficiálně neodpověděl. Ve veřejné debatě v médiích ale převládá názor, aby vláda své účtenkové opatření změnila. Otázkou zůstává už jen to, proč to neudělala hned a muselo se čekat na probuzení ministra Altmaiera.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video