V Berlíně se mluví o Wulffově nástupci

Menší koaliční partner údajně rozhovor na toto téma také zahájil, a to v sobotu. „Vedení liberálů si myslí, že by v případě Wulffova odchodu měly všechny tři vládní strany podat společný návrh na nového kandidáta,“ napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Kancléřka Angela Merkelová a šéf FDP, vicekancléř Philipp Rössler jsou prý v dané záležitosti v úzkém telefonickém kontaktu.
Výsledkem započaté debaty má být adept, přijatelný i pro opoziční sociální demokracii SPD. „Musí padnout takové jméno, které by bylo socialistům zatěžko odmítnout,“ tvrdí noviny s odkazem na své informátory. Joachim Gauck, jehož nominovali v roce 2009 proti Wulffovi SPD a Zelení, je však podle liberálů nepřijatelný.
Angažmá ve věci následovníka Christiana Wulffa, který čelí aféře s vysvětlováním podezřele výhodných půjček a vyhrožováním tisku za její zveřejnění, spolkové kancléřství vehementně popřelo. „Kancléřka a vicekancléř jsou přirozeně v trvale úzkém telefonickém kontaktu. Kancléřka ovšem nevidí důvod, proč by měla hovořit o nástupci spolkového prezidenta,“ sdělil mluvčí šéfky federálního kabinetu Steffen Seibert.
Předseda CSU Horst Seehofer se nechal slyšet, že na těchto spekulacích není ani trochu pravdy. A zvěsti odmítlo i vedení liberálů. Prezident, uvedl včera FAZ, je nadále přesvědčen, že rozruch kolem své osoby ustojí – u příležitosti novoročního přijetí to oznámil svým zaměstnancům. „Zážitku v podobě druhé rezignace po Horstu Köhlerovi bych chtěl prezidentský úřad ušetřit,“ řekl.
Z SPD se už ozvalo volání po nových všeobecných volbách, jestliže Wulff padne, lídr strany Siegmar Gabriel to ale odmítl, a Merkelové naopak nabídl spolupráci při hledání nové hlavy státu. „Pokud Christian Wulff rezignuje, nebude se SPD snažit získat z této situace stranicko-taktické výhody,“ uvedl pro dnešní vydání FAZ.
Odraz kauzy v mínění Němců
Popularita Angely Merkelové, která prosadila Christiana Wulffa do čela státu, stoupla o devět procent. Naopak Wulffova se propadla o 14, přičemž pokles zaznamenal průzkum Deutschlandtrend ještě před provalením nátlaku na média. Polovina dotázaných Němců si myslí, že by měl prezident odstoupit.