V Berlíně se mluví o Wulffově nástupci | E15.cz

V Berlíně se mluví o Wulffově nástupci

Botou proti prezidentovi. Na 400 lidí demonstrovalo před berlínským palácem německé hlavy státu. Protestující po vzoru účastníků arabských protivládních akcí mávali botami, vyzývali prezidenta, aby se úřadu vzdal
Botou proti prezidentovi. Na 400 lidí demonstrovalo před berlínským palácem německé hlavy státu. Protestující po vzoru účastníků arabských protivládních akcí mávali botami, vyzývali prezidenta, aby se úřadu vzdal
• 
ZDROJ: reuters

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V německé vládní koalici křesťanských demokratů, křesťanských socialistů a liberálů z FDP začaly diskuze o nástupci prezidenta Christiana Wulffa (CDU). Informaci přineslo nedělní vydání listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvoláním na zdroje z vedení FDP.

Menší koaliční partner údajně rozhovor na toto téma také zahájil, a to v sobotu. „Vedení liberálů si myslí, že by v případě Wulffova odchodu měly všechny tři vládní strany podat společný návrh na nového kandidáta,“ napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Kancléřka Angela Merkelová a šéf FDP, vicekancléř Philipp Rössler jsou prý v dané záležitosti v úzkém telefonickém kontaktu.

Výsledkem započaté debaty má být adept, přijatelný i pro opoziční sociální demokracii SPD. „Musí padnout takové jméno, které by bylo socialistům zatěžko odmítnout,“ tvrdí noviny s odkazem na své informátory. Joachim Gauck, jehož nominovali v roce 2009 proti Wulffovi SPD a Zelení, je však podle liberálů nepřijatelný.

Angažmá ve věci následovníka Christiana Wulffa, který čelí aféře s vysvětlováním podezřele výhodných půjček a vyhrožováním tisku za její zveřejnění, spolkové kancléřství vehementně popřelo. „Kancléřka a vicekancléř jsou přirozeně v trvale úzkém telefonickém kontaktu. Kancléřka ovšem nevidí důvod, proč by měla hovořit o nástupci spolkového prezidenta,“ sdělil mluvčí šéfky federálního kabinetu Steffen Seibert.

Předseda CSU Horst Seehofer se nechal slyšet, že na těchto spekulacích není ani trochu pravdy. A zvěsti odmítlo i vedení liberálů. Prezident, uvedl včera FAZ, je nadále přesvědčen, že rozruch kolem své osoby ustojí – u příležitosti novoročního přijetí to oznámil svým zaměstnancům. „Zážitku v podobě druhé rezignace po Horstu Köhlerovi bych chtěl prezidentský úřad ušetřit,“ řekl.

Z SPD se už ozvalo volání po nových všeobecných volbách, jestliže Wulff padne, lídr strany Siegmar Gabriel to ale odmítl, a Merkelové naopak nabídl spolupráci při hledání nové hlavy státu. „Pokud Christian Wulff rezignuje, nebude se SPD snažit získat z této situace stranicko-taktické výhody,“ uvedl pro dnešní vydání FAZ.

Odraz kauzy v mínění Němců

Popularita Angely Merkelové, která prosadila Christiana Wulffa do čela státu, stoupla o devět procent. Naopak Wulffova se propadla o 14, přičemž pokles zaznamenal průzkum Deutschlandtrend ještě před provalením nátlaku na média. Polovina dotázaných Němců si myslí, že by měl prezident odstoupit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video