V Bruselu zůstane nadále v platnosti nejvyšší stupeň ohrožení | e15.cz

V Bruselu zůstane nadále v platnosti nejvyšší stupeň ohrožení

zatýkání při razii v Belgii
zatýkání při razii v Belgii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Bruselu zůstává v platnosti nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Po zasedání bezpečnostní rady státu to uvedl belgický premiér Charles Michel. Pro zbytek země platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení. Bude posílena policie, školy budou v pondělí zavřené. Jak dlouho tato mimořádná opatření potrvají, zatím není jasné.

„Obávám se atentátu podobnému tomu v Paříži,“ uvedl belgický premiér. Brusel podle něj čelí „vážné a bezprostřední“ hrozbě koordinovaných útoků, které by se mohly odehrát zároveň na několika místech.

Cílem teroristických útoků by se mohla stát nákupní střediska, obchody a hromadná doprava. Belgická vláda proto podle premiéra bude usilovat o snížení počtu veřejných akcí s velkým počtem účastníků. Nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku platí v belgické metropoli už druhým dnem.

Starosta bruselské čtvrti Schaerbeek Bernard Clerfayt už dopoledne uvedl, že trvání nejvyššího stupně pohotovosti se nejspíše prodlouží, neboť pokračuje pátrání po dvou nebezpečných teroristech, kteří by mohli zaútočit. „To nebezpečí tady je. Dozvěděli jsme se, že na území Bruselu se nacházejí dva teroristé a že mohou provést něco nebezpečného,“ citovala starostova slova agentura DPA. „Proto musíme zůstat velice obezřetní,“ dodal Clerfayt.

Obávám se atentátu podobnému tomu v Paříži

Bruselská policie už více než týden pátrá po Salahovi Abdeslamovi, který se údajně přímo zapojil do atentátů ve francouzské metropoli z 13. listopadu a poté se vrátil do bruselské čtvrti Molenbeek, kde žil. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří. O „několika podezřelých“ osobách se vlámské televizi VRT zmínil i belgický ministr vnitra Jan Jambon. „Hrozba je větší než jen samotný Abdeslam,“ řekl. Jde „o několik podezřelých, proto jsme přijali takové množství opatření,“ dodal.

Abdeslamův starší bratr Mohamed je přesvědčen, že „Salah se na poslední chvíli rozmyslel a neudělal to, co původně udělat zamýšlel“. „Je to víc než jen moje naděje, je to přesvědčení. Salah je velmi inteligentní, myslím, že se na poslední chvíli rozmyslel,“ řekl televizi RTBF. Zároveň znovu svého bratra vyzval, aby se vzdal.

Pohotovost od soboty

Belgické úřady vyhlásily v sobotu v Bruselu, kde sídlí také instituce Evropské unie a NATO, čtvrtý, nejvyšší stupeň ohrožení kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Předseda vlády také v sobotu na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady státu řekl, že panují obavy, že „by několik osob se zbraněmi a výbušninami mohlo zahájit útok… možná na několika místech“.

Ani dnes, stejně jako v sobotu, nejezdí v belgické metropoli metro, většina autobusových a tramvajových linek je ale v provozu. Opatření se týká i fotbalových zápasů a úřady vyzvaly obyvatele, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací lidí. V ulicích města jsou nadále policejní a vojenské hlídky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery