V Německu je přes tisíc islamistů schopných násilí, varuje kontrarozvědka | E15.cz

V Německu je přes tisíc islamistů schopných násilí, varuje kontrarozvědka

V Německu je přes tisíc islamistů schopných násilí, varuje kontrarozvědka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

V Německu žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. V rozhovoru poskytnutém německé stanici MDR to uvedl Hans-Georg Maassen, předseda Spolkového úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky. Asi 430 těchto jednotlivců považuje úřad za nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy.

Německo je podle Maassena v hledáčku teroristických organizací Al-Káida a Islámský stát (IS) už několik let. Zapojením do operace proti IS v Sýrii se pozornost teroristů upřená na Německo ještě více soustředí. Stupeň ohrožení země se tím ale podle Maassena nezvýší.

Berlín ve čtvrtek vyslal do Turecka první dva průzkumné letouny a jedno tankovací letadlo, které se po boku mezinárodní koalice vedené USA zapojí do boje proti IS v Sýrii. Německo se ale nebude podílet přímo na náletech.

Maassen v rozhovoru s MDR vyzval k tomu, aby příchozí uprchlíci, kteří se v domovině dostali do kontaktu s islamisty, podali úřadům co nejvíce informací. „To není udávání,“ uvedl s tím, že německé tajné služby z jejich poznatků mohou vyvozovat, jaké nebezpečí zemi hrozí.

Zaměřeno na uprchlíky

Uprchlíci se podle Maassena stávají oběťmi pokusů o rekrutování do služeb radikálního islámu i na území Německa. BfV zaznamenal přinejmenším 150 takových pokusů.

V Německu žijící salafisté, kteří prosazují návrat k raným formám islámu, se prý snaží působit především v uprchlických zařízeních. Někteří se ale pokoušejí uprchlíky přimět ke spolupráci už na nádražích bezprostředně po příjezdu do země.

„V Německu má salafistická scéna zhruba 8350 členů. Jejich počet v posledních měsících prudce vzrostl. Na konci září jich bylo ještě asi 7900,“ uvedl Maassen.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!