V Řecku se rýsuje širší koalice, Syriza v ní ale nebude

Karolos Papulias, Antonis Samaras

Karolos Papulias, Antonis Samaras Zdroj: CTK

Řecká Nová demokracie (ND) se po vítězných nedělních volbách těsně přiblížila k vytvoření nové vlády, když jejímu šéfovi Antonisu Samarasovi přislíbili podporu zástupci dvou levicových stran. Myšlenku co nejširší koalice přivítal vůdce socialistů Evangelos Venizelos, přestože přímou účast ve vládě zřejmě neslíbil. Podmíněnou podporu má Samaras i z menší Demokratické levice (DIMAR).

„Je naprosto nezbytné vytvořit vládu. Přeji si, aby vznikla dnes,“ řekl prezident Karolos Papulias. Samaras po schůzce s prezidentem bez dalších podrobností vyjádřil naději, že se „ihned“ podaří dát dohromady vládu „národního konsensu“. Podle šéfa PASOK Venizelose by měl být kabinet hotov v úterý a měly by ho podpořit „čtyři velké parlamentní strany“.

Bez velkého překvapení přijal Samaras dnešní rezolutní „ne“ levicových radikálů z hnutí SYRIZA, kteří se svým protievropským programem skončili ve volbách těsně druzí. Přestože SYRIZA odčerpala socialistům nemálo levicových voličů, zisk víc než 12 procent hlasů zajistil PASOKu roli klíčového koaličního partnera. I bez 17 poslanců DIMAR bude mít koalice ND-PASOK ve třísetčlenném parlamentu většinu 162 mandátů.

Podle činitelů PASOK nebylo už před jednáním Venizelose se Samarasem pochyb, že socialisté vládu Nové demokracie „nějakou formou“ podpoří. Nebylo a nadále není jasné, zda to bude přímá účast ve vládě, nebo jen její podpora při hlasování v parlamentu.

Samaras bude zřejmě od EU chtít alespoň změnu harmonogramu úspor

Samarase podle shodného názoru komentátorů po sestavení vlády čeká složité jednání s Evropskou unií o reformě záchranného programu. Protože velká část západních politiků odmítá výraznější zásahy do dohodnutého záchranného balíku, soustředí se podle agentury AFP Samaras na úpravu harmonogramu. Dopad úsporných zásahů do řecké ekonomiky chce údajně rozložit do dvou let. Pro zásadní snížení rozpočtového deficitu navrhuje Samaras jako termín rok 2016, nikoli rok 2014, jak bylo původně stanoveno.

Brusel si po řeckých volbách oddechl. „Vzdáváme hold odvaze a houževnatosti Řeků, kteří si byli plně vědomi obětí, které se od nich požadují pro nápravu a nové budování řecké ekonomiky a pro udržitelný růst jejich země,“ uvedli ve společném prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy.

Podporu má Samaras i v Česku. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) mu drží palce, protože nebude mít lehkou práci. „Nezávidím budoucímu ministerskému předsedovi Řecka jeho job. Spíše nejhlubší soustrast a držím mu palce,“ uvedl ministr Schwarzenberg.