V ruské armádě bují korupce, Medveděv chce pro viníky tvrdé tresty

Policejnímu stíhání nyní čelí vedení petrohradské Severní loděnice za to, že loni 5,9 miliard rublů (asi 3,6 miliardy korun) od státu nevynaložilo na stavbu objednaných korvet a fregat, ale přeposlalo je do bankrotujícího peněžního ústavu Mežprombank většinového vlastníka loděnic magnáta Sergeje Pugačova v marném pokusu o záchranu ústavu. Centrální banka loni odebrala Mežprombanku licenci, šéfům loděnic podle dnešního vydání listu Kommersant hrozí vězení za zneužití pravomocí a ohrožení státních zakázek.
Prověrka následovala poté, co si známý raketový konstruktér Jurij Solomonov v tisku postěžoval, že kvůli byrokratickým zádrhelům a nedostatku peněz hrozí zhroucení plánu letošních státních zakázek ve zbrojovkách, jako se to stalo už loni. Prezident Dmitrij Medveděv vzápětí nařídil ministrovi obrany Anatoliji Serďukovovi informaci prověřit a nemilosrdně potrestat viníky bez ohledu na postavení, anebo ty, kdo sejí paniku.
Loděnice, dříve pokládané za favorita v soutěži o licenční stavbu francouzských výsadkových lodí třídy Mistral, se potýkají s takovými problémy u stavby fregaty Admirál Gorškov, že plánované datum zařazení plavidla do flotily muselo být odloženo z letoška na příští rok.
Severní loděnice, jejíž historie sahá k Putilovově loděnici z roku 1912, se zdržela komentáře. Ale ministerstvo obrany ji dosud nezrušilo zakázky na monopolní stavbu tuctu dalších fregat a korvet za více než 200 miliard rublů (asi 122 miliard korun). Závod také plní zakázky z Alžírska a Norska. Stíhání však podle Kommersantu může ovlivnit další osud podniku s 3500 zaměstnanci, který loni hospodařil s téměř miliardovou ztrátou. Podnik se snaží převzít státní korporace OSK.
Skandál v Severní loděnici není jediný
Nejde o jediný skandál v poslední době. Policie už zatkla ředitele loděnic Zvjozdočka Fjodora Baraška. Podnik měl loni opravit jaderný křižník Severní flotily Petr Veliký, ale z 356 milionů rublů (skoro 218 milionů korun) použil na tento účel jen zlomek. Podle kontrolorů se většina oprav uskutečnila jen na papíře. Z 265 zpronevěřených milionů (162 milionů korun) našli policisté u ředitele jen 60 milionů (necelých 37 milionů korun) a nyní se zaměřují na důstojníky, kteří postup oprav schvalovali.
Na všudypřítomnou korupci v armádě a námořnictvu si stěžuje i hlavní vojenský prokurátor Sergej Fridinskij. Situaci podle něj „výstižně ilustruje“ případ z elitní letecké základny v Lipecku, kde piloti museli svým velitelům odevzdávat každý měsíc díl ze svých výdělků; podle vyšetřovatelů se velení obohatilo o více než tři miliony rublů. Ale letec, který skandál odhalil, byl donucen z jednotky odejít. Jen od počátku roku je podle prokurátora stíháno šest generálů a více než 170 vysokých důstojníků za korupci překračující 600 milionů rublů (asi 367 milionů korun).