V Teheránu se zřítilo letadlo. Nehoda si vyžádala 39 mrtvých | E15.cz

V Teheránu se zřítilo letadlo. Nehoda si vyžádala 39 mrtvých

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na obytný komplex v íránské metropoli Teheránu se dnes krátce po startu zřítilo malé civilní letadlo se 48 cestujícími a členy posádky. Íránská média nejprve přinesla informace, že všichni lidé na palubě zahynuli. Později ale místní úřady oznámily, že o život přišlo 39 lidí. Dalších devět utrpělo zranění a bylo převezeno do nemocnice. Podle státní televize byli zraněni i tři lidé na zemi, kteří utrpěli rozsáhlé popáleniny.

Stroj se zřítil poblíž mezinárodního teheránského letiště Mehrabád, ze kterého vzlétl a směřoval do města Tabás na severovýchodě Íránu. Letoun havaroval krátce při vzletu. Na palubě stroje IrAn-140 společnosti Sepahan Air bylo 40 cestujících a osm členů posádky.

Příčinou nehody bylo podle íránské agentury IRNA selhání motoru. V Íránu jsou letecké havárie poměrně časté. Jako důvody bývají uváděny zastaralá letecká flotila i nedostatečná údržba. IrAn-140 je malý civilní letoun vyráběný v Íránu z dílu dodaných ukrajinským Antonovem.

Íránští politici svalují vinu za časté nehody na mezinárodní sankce. Kvůli nim si íránské aerolinky nemohou kupovat nová letadla, a tak jen opravují ta stará a využívají přitom součástek z jiných letounů, vyrobených přímo v Íránu nebo získaných na černém trhu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované místní zdroje.

Flotila čtyř největších íránských aerolinek - Iran Air, Iran Aseman Airlines, Mahan Air a Iran Air Tours - je údajně stará více než 22 let. Letoun, který se dnes v Teheránu zřítil, byl ale vyrobený v roce 2008.

Americké společnosti Boeing a General Electric se již nechaly slyšet, že v případě uvolnění sankcí jsou připraveny vyvážet do Íránu některé letecké součástky. Šéf společnosti Iran Air v této souvislosti prohlásil, že jeho aerolinky budou potřebovat nejméně 100 nových letadel.

K poslední velké letecké katastrofě v Íránu došlo v lednu roku 2011, když se letoun Boeing 727 společnosti Iran Air pokoušel o nouzové přistání za sněhové bouře. Při přistání na severozápadě země se ale rozlomil a zahynulo nejméně 77 lidí. V červenci 2009 se rovněž na severozápadě Íránu zřítilo letadlo krátce po vzletu a o život přišlo všech 168 lidí na palubě. V únoru 2003 ruský stroj Iljušin 76 narazil do hor na jihovýchodě země, zahynulo 302 lidí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video