V zadluženém Španělsku sílí hlasy separatistů | E15.cz

V zadluženém Španělsku sílí hlasy separatistů

V zadluženém Španělsku sílí hlasy separatistů
Regionální volby v Baskicku rozhodnou o osudu pro Madrid přijatelné vlády socialistů (na snímku uprostřed šéf strany Francisco Javier „Patxi“ López). Čeká se posílení stran usilujících o větší nezávislost regionu
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková
bru

Vláda v Madridu má problémy nejen s udržením veřejných financí, ale také se zachováním územní celistvosti země. Od Španělska se v poslední době čím dál hlasitěji distancuje Katalánsko, problém se separatisty se může ještě prohloubit po včerejších oblastních volbách v Baskicku.

Region sice proslul odbojnými teroristy z ETA, ale dosavadní vláda socialisty Francisca Javiera „Patxiho“ Lópeze nebyla vzhledem k vysokému stupni autonomie v daňových záležitostech pro Madrid velkou hrozbou. To se ale teď může změnit.

Volby vyhrála Baskická národní strana (PNV) usilující o ještě větší nezávislost. Záležet ale bude především na tom, jaké spojenectví po hlasování vznikne. Nové levicové seskupení separatistů Euskal Herria Bildu, které je podezíráno z napojení na ETA, rovněž výrazně získalo. „Jestli se PNV spojí s Bildu, otázka baskické identity bude hrát v této koalici centrální roli,“ je přesvědčen politolog Anton Losada z univerzity v Santiagu de Compostela.

PNV v parlamentu získala 27 křesel, Euskal bude mít 21 poslanců. Dosud vládnoucí socialisté se museli smířit se 16 křesly, Partido Popular bude ve sněmovně mít 10 zástupců.

Separatisté hrozí i v Katalánsku. Předčasné volby se uskuteční 25. listopadu. Předseda místní vlády Artus Mas slíbil, že v případě znovuzvolení vypíše referendum o nezávislosti. Na hlasovacím lístku by zřejmě stála otázka: Přejete si, aby se Katalánsko stalo novým státem v rámci Evropské unie? Jenže Španělsko v současnosti ani nemá žádný mechanismus, jak regionu udělit nezávislost. Zmatek by zřejmě nastal i v EU. Mas chce po skotském vzoru vyjednat organizaci referenda s centrální vládou, Madrid však naznačil, že použije ústavní soud, aby plebiscit prohlásil za ilegální. „V tom případě budeme muset jít do Bruselu a vysvětlit tam, že nás ani nenechávají konzultovat věc s našimi lidmi,“ hrozí Mas.

„Největší chyba, jakou můžeme učinit, je přidat k hospodářské krizi ještě politickou a institucionální,“ varuje regiony premiér centrální vlády Mariano Rajoy. Šéf kabinetu pochází z Galicie, kde se včera rovněž hlasovalo. Volby byly vnímané jako test Rajoyovy popularity. Čekalo se sice vítězství jeho Lidové strany, ale ne tak výrazné jako obvykle.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!