V4 se shodla na společném postoji k britským požadavkům

Viktor Orbán, Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka, Robert Fico,

Viktor Orbán, Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka, Robert Fico, Zdroj: ctk

Země visegrádské skupiny (V4) se shodly na společné pozici k britským požadavkům na reformu Evropské unie. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o ní bude v úterý informovat předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který navštíví Prahu. Problematický může být zejména návrh na omezení některých sociálních dávek.

O shodě Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dnes na tiskové konferenci po společném jednání informoval Sobotka. Slovenský premiér Robert Fico pak novinářům řekl, že výhrady V4 se týkají například některých speciálních dávek, které jsou spojené s prací v Británii. „Má se to týkat jen lidí, kteří teprve přijdou do Velké Británie, ne těch, kteří tam už pracují,“ podotkl ke společnému stanovisku.

Fico hovořil i o délce období, po které by Británie mohla zvláštní opatření zavést. Mluví se podle něj maximálně o sedmi letech. Zda Slovensko nakonec britské návrhy podpoří, neprozradil. „Chceme vidět na papíru, co bylo vyjednané,“ uvedl s tím, že se bude ještě dále rokovat.

Tusk dnes na twitteru uvedl, že rozhovory o britských požadavcích na reformu EU jsou v kritické fázi a riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je skutečné.

Z návrhu dohody mezi EU a Británií, kterou nedávno Tusk zveřejnil, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku. Podmínky zavedení tzv. ochranného mechanismu budou pravděpodobně výraznou třecí plochou jednání o britských požadavcích. Zejména středoevropské země považují tento princip za diskriminační. Výhrady k návrhu mělo také Česko.