Ve Venezuele tají ledy, prezident jednal s opozicí

Venezuelský prezident  Nicolás Maduro

Venezuelský prezident Nicolás Maduro Zdroj: Reuters

Provládní akce ve Venezuele
Provládní akce ve Venezuele
Provládní akce ve Venezuele
Venezuela
Venezuela
8
Fotogalerie

Zástupci venezuelské opozice v noci na dnešek jednali s prezidentem Nicolásem Madurem. Během prvního kola rozhovorů, které zprostředkoval Vatikán, se dohodli na harmonogramu a tématech dalšího dialogu. O výsledku jednání za zavřenými dveřmi informoval vatikánský představitel.

Již samotné konání schůzky je podle agentury EFE pokrokem. Zástupci opozice minulý týden prohlašovali, že se jednání nezúčastní, dokud nebude obnoven ústavní pořádek v zemi. S rozhovory nakonec souhlasily všechny hlavní opoziční strany až na stranu Vůle lidu (VP). Její lídr Leopoldo López, který je nyní za údajné protivládní spiknutí ve vězení, zastoupení své strany odmítl s tím, že vláda nesplnila podmínky pro jednání.

Opozice socialistickému prezidentovi zejména vyčítá, že porušuje ústavu a demokratické principy a že je zodpovědný za hlubokou ekonomickou krizi, v níž se Venezuelanům nedostává základních potravin či léků. Minulý týden se proto parlament, v němž odpůrci prezidenta mají většinu, usnesl na zahájení "politického procesu" s Madurem, jehož předvolal na úterý do parlamentu.

V noci na dnešek se opozice, kterou vedl šéf koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) Jesús Torrealba, dohodla na čtyřech okruzích dalšího jednání. První z nich je respektování ústavního pořádku, druhým jsou lidská práva a odškodnění obětí politických represí, třetím ekonomická krize a čtvrtým volební kalendář.

Rozhovory má koordinovat Unie jihoamerických národů (Unasur) a Vatikán. Jednání se účastnil jako zástupce Vatikánu arcibiskup Claudio María Celli a mimo jiné také delegace tří bývalých vrcholných zahraničních politiků, kteří se o zprostředkování jednání snaží už několik měsíců - španělský expremiér José Zapatero a exprezidenti Panamy a Dominikánské republiky Martín Torrijos a Leonel Fernández.

Nejnovější politické napětí ve Venezuele se vystupňovalo poté, co volební komise předminulý týden pozastavila proces shromažďování podpisů za referendum o odvolání prezidenta. Jako důvod uvedla vyšetřování údajných podvodů v první etapě sbírání podpisů.

Politická krize ve Venezuele trvá již mnoho měsíců. Koalice opozičních stran MUD má sice od ledna většinu v parlamentu, práci poslanců ale blokuje nejvyšší soud, nakloněný prezidentovi Madurovi. Od ledna soudci nejvyššího soudu prohlásili za neústavní řadu zákonů přijatých zákonodárným sborem.