Virus z Atén přeskočil na další trhy zatím jenom omezeně | E15.cz

Virus z Atén přeskočil na další trhy zatím jenom omezeně

Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ctk/AP

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výsledky řeckého referenda zažehly na trzích evropské periferie novou jiskru pochybností o schopnosti těchto zemí splácet své dluhy. Investoři zároveň postavili velkou zeď mezi důvěryhodné a ty ostatní dlužníky z řad států euroskupiny. Pouhé hodiny po oznámení verdiktu řeckého lidu vzrostly náklady na financování vlád od Lisabonu přes Madrid až po Řím, a to v některých případech až o čtvrtinu.

I tak jsou ale úroky požadované investory za půjčku vládám na nesrovnatelně nižších úrovních než během první vlny řecké krize v roce 2012.

Zatímco tehdy investoři například za desetiletou půjčku italské vládě požadovali přes sedm procent ročního úroku, nyní je to třikrát méně. Obdobně je tomu i v Madridu, úrok vysoko přes šest procent, který před třemi lety odřízl Španělsko od soukromého kapitálu na finančních trzích, nyní nedosahuje ani poloviny.

„O nové Lehman Brothers se zdaleka nejedná. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka má nyní mnohem lepší nástroje na zvládnutí nákazy a že expozice evropského finančního systému na Řecko je známá a většinou není v soukromých rukou, nebudou negativní důsledky dlouhotrvající,“ soudí analytik Consequ Martin Lobotka.

vývoj indexu strachu Autor: E15

V souvislosti s referendem se v Evropě vzedmula vlna averze vůči riziku, ta se vedle dluhopisů slabších hráčů eurozóny podepsala i pod akciovými trhy. Evropský parket den po vyhlášení výsledků referenda oslabil zhruba o půl procenta, největší ztráty dopadly na evropské banky, zejména akcie jihoevropských finančních domů ztrácely během dne i několik procent. Sílící nejistota v eurozóně se odrazila i v propadu společné měny, oproti americkému dolaru přišlo euro o více než půl procenta.

Experti soudí, že finanční trhy řeckou krizi stále zcela nezohledňují, větší ranou burzám by podle nich byl až odchod od společné měny. „Okamžitá reakce na případné odstoupení Řecka z eurozóny bude veliká. Otázkou zůstává, jak dalece se Evropské centrální bance podaří zamezit svými nákupy státních dluhopisů rozšíření nákazy na ostatní silně zadlužené země,“ říká Tomáš Holinka z Moody’s Analytics.

Atény zvedly investory ze židle
Řecké drama negativně ovlivnilo nálady investorů napříč světem. Svědčí o tom hodnota indexu VIX, který bývá považován za měřítko obav z budoucího vývoje finančních trhů. Ukazatel VIX, známý také jako index strachu, totiž po řeckém referendu posílil takřka o 12 procent, a dostal se tak na hodnoty blízké začátku letošního roku, kdy burzami rezonoval kulminující rusko-ukrajinský konflikt. Hodnota indexu strachu však zároveň prozrazuje podstatně menší obavy investorské obce z hrozby řeckého bankrotu, než tomu bylo během aténské krize v letech 2011 a 2012. Zatímco nyní prozatím vrcholil index VIX kolem hodnoty 19 bodů, v předvečer první řecké krize v létě roku 2011 atakoval index takřka trojnásobek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video