Vše nám sebrali, říká Trump o Číňanech. Jejich kapitálu se ale neštítí | E15.cz

Vše nám sebrali, říká Trump o Číňanech. Jejich kapitálu se ale neštítí

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: ctk/ap

vaj

Verbálním útokům se během prezidentské kampaně Donalda Trumpa nevyhnula ani Čína. „Vzali nám naše pracovní místa, vzali nám naše peníze, vzali nám vše,“ prohlásil na konci minulého roku republikánský kandidát. Nyní však vychází najevo, že čínský kapitál pomáhá Trumpovu podnikání. Developerský projekt v New Jersey zaštítěný jeho jménem pokryl čtvrtinu nákladů pomocí vládního programu US Immigration Fund, který cizincům zaručuje získání dvouletého víza výměnou za investice v USA.

Dokončovaný luxusní rezidenční projekt Trump Bay Street s výhledem na Dolní Manhattan lákal čínské investory dokonce i propagačním videem s čínskými titulky. Spot zveřejnila agentura Bloomberg na svých stránkách.

S pomocí programu Amerického imigračního fondu (US Immigration Fund) se nakonec na realizaci Trump Bay Street podařilo od čínských investorů získat zhruba 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun), tedy zhruba čtvrtinu celkových nákladů.

Číňané, kteří se do programu zapojili, tak mohou očekávat kromě potenciálních zisků také dvouleté vízum. Mají přitom solidní šanci, že následně získají i zelenou kartu. Trumpova mluvčí pro Bloomberg upřesnila, že současný prezidentský kandidát se na financování výstavby rezidence přímo nepodílel, poskytl však licenci na užití značky Trump. „Byl to velmi úspěšný obchod,“ dodala mluvčí.

Nepřímo na něm profituje také Trumpova dcera Ivanka. Její manžel Jared Kushner je šéfem developerské firmy Kushner Companies, která za realizací Trump Bay Street stojí. Tento projekt rozšiřuje komplex Plaza Residence, který rovněž nese Trumpovo jméno

Vizualizace Trump Bay Street Autor:
Vizualizace Trump Bay Street

Smyslem podpory projektů ze strany Amerického imigračního fondu by měla být mj. tvorba pracovních míst, aniž by náklady na investiční pobídky nesli daňoví poplatníci. Firma Kushner ovšem přínos Trump Bay Street v tomto směru nevyčíslila.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států navíc upozorňuje, že systém přidělování víz výměnou za investice v minimální výši 500 tisíc dolarů (12,3 milionu korun) nese v jeho současné podobě mnohá rizika.

Investoři mnohdy neprocházejí dostatečnou bezpečnostní prověrkou, další kritici připomínají, že vláda de facto prodává víza bohatým cizincům a nedělá si přitom obrázek o jejich kvalifikaci a dovednostech. Tyto skutečnosti pak prý napomáhají případnému praní špinavých peněz.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.