Wall Street se blíží svému stropu, zisky zámořských gigantů mají výrazně zpomalit | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Wall Street se blíží svému stropu, zisky zámořských gigantů mají výrazně zpomalit

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Největší firmy obchodované na Wall Street jen tak nezopakují svou letošní ziskovou bonanzu. Investiční bedekr pro příští rok může doznat značných změn a pro akciové investory je možná na čase jít o dům dál. Praví tak alespoň listopadová prognóza legendární americké banky Goldman Sachs. Podle ní porostou v příštích dvou letech zisky zámořských firemních gigantů až pětkrát pomaleji než letos, burziánům pak radí obrátit pozornost k rozvíjejícím se trhům.

„Existují v zásadě tři důvody, proč by růst zisku v USA měl v příštím roce prudce zpomalit. Vyprchá efekt Trumpovy daňové reformy, části firem se zvýší náklady kvůli vyšším americkým clům, a konečně tamní ekonomika je blízko vrcholu a vstupy včetně mezd rychleji rostou,“ uvádí ekonom J&T Banky Pavel Ryska. Zatímco letos poskočí výdělky amerických firem podle analýzy Top Ten Market Themes for 2019 od Goldman Sachs o 23 procent, napřesrok to má být jen o šest procent a v roce 2020 jen o čtyři procenta, což má podvázat i výkonnost akcií na Wall Street.

„Domníváme se, že rozvíjející se trhy jsou přeprodané, což vnímáme jako atraktivní vstupní příležitost a pro příští rok preferujeme tyto akcie před vyspělými trhy,“ uvádí analytik Goldman Sachs James Ashley. Podle něho jde o opětovný návrat k normálu poté, co se růstové nůžky mezi americkými akciemi a zbytkem světa rozevřely na několikaleté maximum. Podle dat Thomson Reuters totiž index S&P500 výkonnostně překonává svůj indexový protějšek mapující rozvíjející se trhy stabilně od prosince roku 2013.

Česká spořitelna spouští okamžité platby. Stojí 125 korun

A zatímco méně vyspělé burzy jsou od té doby na nule, americké akcie jsou o 42 procent výše. „Americké akcie jsou nyní historicky i napříč regiony nejdražší, proto sázíme na snížení jejich váhy v investorských portfoliích,“ uvádí i investiční stratég Consequ Michal Stupavský. Růst rozvíjejících se ekonomik má být podle něho oproti vyspělým protějškům zhruba dvojnásobný, dařit se má zejména Indii, ale i stále ještě rychle rostoucí Číně.

„V příštím roce by americké trhy měly patřit k těm růstovým, i když pomaleji, než tomu bylo doposud. Ekonomika USA se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a bude postupně docházet k lehkému ochlazení, což by poté mohlo přinést posun od USA směrem na rozvíjející se trhy, a to v horizontu konce příštího roku a počátku roku 2020,“ uvádí analytička Cyrrusu Anna Píchová. Podle ní přepnou investoři na tyto trhy koncem příštího roku. Výkonnostní rozdíl mezi akciovou Amerikou a rozvíjejícím se světem se vyhrotil zejména letos, zatímco Wall Street je od počátku roku zhruba na svém, emerging markets zeslábly takřka o pětinu.

„Dle pravidla navracení se k průměru by měl tento faktor tlačit na výrazně lepší výkonnost emerging markets v příštím roce,“ dodává Stupavský.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!