Z Hongkongu zmizela část barikád, protestující nekladli odpor | E15.cz

Z Hongkongu zmizela část barikád, protestující nekladli odpor

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřady v Hongkongu dnes odklidily barikády z části protestního tábora, který je téměř dva měsíce dějištěm studentských prodemokratických demonstrací. Větší část tábora v centru Hongkongu však údajně zůstala nedotčena.

Úřady k vyklízení tábora přistoupily poté, co soud minulý týden potvrdil platnost nařízení vyklidit dvě protestní zóny. Zhruba 30 soudních zřízenců dnes přijelo k protestnímu táboru u 33podlažního mrakodrapu Citic Tower v sousedství vládní čtvrti, aby vyklidili pouliční barikády na žádost vlastníků budovy.

Pověření pracovníci odstranili plastikové svorky, které barikády držely pohromadě, naložili je na nákladní auto a odvezli je. Studenti, kteří usilují o větší demokracii v této bývalé britské kolonii, nekladli odpor. Někteří z demonstrantů si sbalili polštáře, přikrývky a další osobní věci a se svými stany se přesunuli do jiné části protestní zóny. Další pomáhali v odstraňování barikád s tím, že si raději části plotů ponechají, než by je nechali odvézt.

„Setrváme na zásadě míru a nenásilí,“ ujistil jeden ze studentských vůdců Joshua Wong. „Nevyhledáváme spory s policií. Pokud vyklidí silnici u parkoviště, přijmeme to. Pokud vyklidí další oblasti, bude to velké zklamání,“ dodal Wong.

Před týdnem v úterý úřady vyzvaly demonstranty, aby okupovaná místa v centru města opustili, jinak je policie zadrží.

V srpnu Peking odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. V početném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video