Za zveřejnění špehovacího programu PRISM obvinily USA Snowdena ze špionáže

Edward Snowden

Edward Snowden

Americká federální prokuratura obvinila v pátek Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení za účelem jeho vydání. Čína ani Hongkong zatím na výzvu nereagovaly. Vyzrazený projekt, zacílený na boj proti terorismu, sleduje internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem.

Prokuratura rovněž obvinila Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. Obvinění bylo podáno ve Virgínii, kde sídlí bývalý Snowdenův zaměstnavatel, firma Booz Allen Hamilton. Ta pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů.

Spojené státy mají s Hongkongem dohodu o vydávání podezřelých osob, ale Čína, která má správu nad kdysi britskou kolonií, má v tomto ohledu právo veta.

Hongkongská policie dnes podle agentury AP odmítla sdělit, zda již tamní úřady dostaly oficiální žádost USA o Snowdenovo zadržení. Policie pouze uvedla, že bude postupovat v souladu se zákonem. Jeden z hongkongských listů napsal, že Snowden je v současnosti pod policejní ochranou, tuto informaci se však nepodařilo potvrdit z oficiálních zdrojů, uvedla agentura Reuters.

Bývalý technik Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.

V pátek se začalo spekulovat, že by Snowden mohl s pomocí podnikatele spjatého s kontroverzním serverem WikiLeaks uprchnout na Island, pokud by mu tamní vláda udělila azyl. Není ale pravděpodobné, že by si Island chtěl takto narušit s USA vztahy.