Záchrana krachující Ukrajiny se blíží, MMF pošle 14 až 18 miliard | E15.cz

Záchrana krachující Ukrajiny se blíží, MMF pošle 14 až 18 miliard

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina má za sebu první krok k záchraně. Mezinárodní měnový fond (MMF) předběžně schválil půjčku ve výši 14 až 18 miliard dolarů, která má zachránit zemi před bankrotem. Půjčka také otevře Ukrajině dveře k dalším úvěrům od Evropské unie, Spojených států a dalších organizací. Celkem by tak měla mít k dispozici 27 miliard dolarů. Tato částka pokryje podle propočtů Mezinárodního finančního institutu (IIF) úvěrové potřeby vlády do roku 2016 a ještě zbude na úhradu dalších závazků.

Půjčku musí v dubnu oficiálně schválit výkonný výbor MMF. Už nyní ale výnos eurového dluhopisu splatného v červnu spadl na 21,48 procenta. V polovině března chtěli investoři kvůli vysokému riziku za vlastnictví dluhopisu výnos 55 procent.

Ukrajina se v dohodě s MMF zavázala k rozsáhlým hospodářským reformám. Premiér Arsenij Jaceňuk připustil, že Ukrajince budou bolet. Fond požaduje reformy měnové politiky a úplný přechod na plovoucí kurz, což zvedne inflaci. IIF předpovídá, že na konci roku se inflace vyšplhá téměř z nuly na 20 procent.

Podpora výměnou za reformu trhu s energiemi

Kyjev musí v příštích letech výrazně osekat státní výdaje a zlepšit výběr daní, aby se deficit rozpočtu dostal na 2,5 procenta HDP. To v situaci, kdy se kvůli hrozícímu bankrotu a ztrátě Krymu letos výkon ekonomiky propadne o devět procent a podle dohadů IIF bude propad pokračovat i v roce 2015. Výběr daní byl na začátku letošního roku meziročně o 40 procent nižší.

Klíčová pro zajištění přísunu peněz z MMF bude reforma trhu s energiemi. První krok už vláda udělala, když oznámila zvýšení ceny zemního plynu pro domácnosti o 50 procent od 1. května a pro utility o 40 procent od 1. července. Jenže domácnosti budou i tak platit sotva třetinu dovozní ceny plynu. Nereálně nízká cena plynu přitom navršila ztráty státní společnosti Naftogaz až do loňské výše dvou procent ukrajinského HDP.

Změnami má projít i bankovní sektor, jehož oddlužení si vyžádá 1,5 až pět miliard dolarů. Ukrajinský parlament už začal první balík reformních zákonů projednávat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video