Žaloba Ryanairu na Evropskou komisi neuspěla, v Izraeli finišují s účinným lékem na covid

Izrael je blízko nalezení nového léku na koronavirus (ilustrační snímek).

Izrael je blízko nalezení nového léku na koronavirus (ilustrační snímek). Zdroj: e15.cz

Vydavatelství News Corp miliardáře Ruperta Murdocha (na snímku) se konečně dohodlo s Googlem na sdílení příjmů z digitální reklamy.
Irské aerolinky Ryanair neuspěly s první z celkem 16 žalob, které podaly na Evropskou komisi. Firmě vadí, že Brusel během koronakrize schválil státní pomoc konkurentům Ryanairu.
Jeff Bezos se vrátil na trůn. Opět je nejbohatším mužem světa.
4
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Konečně dohoda

Majitel Googlu – společnost Alphabet – se dohodla s americkým vydavatelstvím News Corp miliardáře Ruperta Murdocha na sdílení příjmů ze zpravodajského obsahu on-line. Smlouva byla uzavřena na tři roky, její finanční detaily ovšem nebyly zveřejněny. Korporace se budou na jejím základě mimo jiné dělit o zisky z digitální reklamy a společně vytvoří novou zpravodajskou platformu.

Dlouhý spor mezi mediálními domy a internetovými giganty tím nicméně zjevně neskončil. Společnost Facebook ve čtvrtek ráno zablokovala uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení mediálního obsahu.   

Izrael představil nadějný lék na COVID-19

Izraelci jsou možná blízko nalezení prvního účinného léku na koronavirus na světě. Šéfové výzkumu Nadir Arber a Širan Šapiraová z Ichilovovy nemocnice v Tel Avivu oznámili ve středu výsledek první fáze své klinické studie. Stav všech 35 testovaných dobrovolníků se středním nebo s těžkým průběhem nemoci COVID-19 se již po pěti dnech výrazně zlepšil.

Medikament se aplikuje formou jedné inhalační dávky jedenkrát denně po pět dní. Nevyvolává prý žádné vedlejší účinky a je založený na posilování imunitního systému. Léčebnou látku nyní čekají další testy, na kterých chce Izrael spolupracovat s dalšími státy. Arber mezi nimi zmínil i Českou republiku.  

Z trhů a burz 

Akcie převážně v poklesu

Středeční obchodování na burzách ve Spojených státech skončilo se smíšenými výsledky. Index Dow Jones se zvýšil o 0,29 procenta a vylepšil svůj rekord z úterý na 31 613,02 bodu. Širší S&P 500 se ale mírně snížil o 0,03 procenta a Nasdaq Composite klesl o 0,58 procenta. Nedařilo se hlavně technologickým titulům.

Naopak o dva a půl procenta se zvedla cena ropy. V prudkém posilování pokračovaly nejsledovanější kryptoměny. Evropské akcie včera převážně ztrácely. Nejvíce německý DAX, který odevzdal přes jedno procento. Výjimkou byl francouzský index CAC 40, jenž zpevnil o 0,36 procenta.   

Ryanair neuspěl ve sporu s Bruselem

Největší nízkonákladová letecká společnost Evropy – irská Ryanair včera prohrála u soudu spor s Evropskou komisí (EK) o státní pomoc, která byla během pandemie poskytnuta jejím konkurentům – francouzské Air France a švédské SAS. Podle irských aerolinek byl zásah evropských vlád diskriminační a firmy by měly v krizi spoléhat na své vlastní rezervy.

Soud v Lucemburku však rozhodl, že nebyla porušena žádná unijní pravidla. Ryanair s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat k Soudnímu dvoru EU. Brusel dosud schválil finanční pomoc evropským leteckým společnostem za více než tři biliony eur. Firma Ryanair kvůli tomu podala na EK celkem šestnáct žalob.    

Tweet dne

Šéf a zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který letos plánuje z čela korporace odejít, předstihl Elona Muska a vrátil se na pozici nejbohatšího člověka na světě. Bezosovo jmění aktuálně činí 197 miliard dolarů, přes 4,2 bilionu korun. Musk vlastní 195 miliard dolarů.    

Stane se dnes

  • Prezident USA Joe Biden navštíví závod farmaceutické společnosti Pfizer v Michiganu, kde se vyrábí vakcína proti koronaviru, kterou se aktuálně očkuje i v Česku.
  • Proběhne jednání ministrů obrany zemí NATO. Budou mimo jiné řešit osud mise v Afghánistánu.
  • Ministři zahraničí USA, Francie, Německa a Velké Británie mají jednat o dalším postupu proti íránskému jadernému programu.
  • Nový italský premiér Mario Draghi, jehož úřednický kabinet včera získal důvěru Senátu, bude žádat o důvěru také druhou komoru italského parlamentu.
  • Evropská komise zveřejní předběžnou zprávu spotřebitelské důvěry ve státech EU za únor.