Zaorálek: EU by měla být připravena na dobu nespolupráce s Ruskem
„Je evidentní, že Rusko se ze strategického partnera stalo strategickým sousedem,“ řekl po diskusi k Rusku novinářům Zaorálek. Parafrázoval tak výrok předsedy unijních summitů Donalda Tuska, který poznamenal, že Rusko se z partnera změnilo ve „strategický problém“.
Pro dnešní ministerskou debatu, která byla plánovaná právě jako zahájení dlouhodobé diskuse o budoucnosti vztahů unie a Ruské federace, připravila čtyřstránkový podkladový materiál Evropská diplomatická služba. Jedna z verzí dokumentu, která unikla do médií, zdůrazňuje, že cílem každého rozhodnutí o podobě těchto vztahů musí být snaha posílit evropské možnosti při prosazování zájmů EU. Za nejdůležitější z nich je přitom označováno dosažení míru v sousedství.
diplomaté: Další kroky nebudou znamenat návrat k 'obvyklým vztahům' a budou úzce spojeny s plným prosazením loňských dohod z Minsku
„Další kroky nebudou znamenat návrat k 'obvyklým vztahům' a budou úzce spojeny s plným prosazením loňských dohod z Minsku jako součásti udržitelného politického řešení pro Ukrajinu,“ napsali evropští diplomaté. Zaorálek souhlasí - pro jakoukoliv změnu vůči Rusku je podle něj potřeba splnění určitých podmínek druhou stranou, především právě dohod z Minska.
Situace na východě Ukrajiny se nyní spíše zhoršuje, připomněl. „Můžeme čelit dlouhodobé krizi a nevypadá to v tuto chvíli, že je zájem Ruska nám tu situaci nějak usnadnit,“ poznamenal Zaorálek.
Právě proto je podle jeho názoru nutná příprava dlouhodobé strategie, která musí počítat s obdobím, kdy Rusko nebude s EU spolupracovat. „Na druhé straně je náš zájem ukázat určitou otevřenost,“ připustil český ministr. S kolegy se prý shodl, že je několik oblastí, v nichž stojí za to snažit se o pokračování spolupráce s Ruskem, byť třeba v omezenější podobě.
Není to tak, že bychom chtěli izolovat Rusko
Stejně jako materiál z dílny šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové i Zaorálek se zmínil o syrském konfliktu, o potírání Islámského státu, o rozhovorech o íránském jaderném programu či o debatě o přípravě klimatické konference v Paříži. Významné jsou podle něj například snahy o pokračování kulturních kontaktů či spolupráce škol a vědeckých institucí. „Není to tak, že bychom chtěli izolovat Rusko,“ zdůraznil ministr.
Zásadním závěrem diskuse je tak podle Zaorálka názor, že politika EU vůči Rusku se měnit nemusí. „Jde spíše o to pokusit se změnit současnou ruskou politiku,“ podotkl český ministr. Důležitý je pro něj jednotný postoj evropských zemí a také to, aby unie uměla jasně pojmenovat co od Ruska čeká tak, aby to jednoznačně pochopila též Moskva. Vztahy s Ruskem se bude zabývat také summit Evropské unie v březnu. Až na něm by zřejmě mohlo padnout případné rozhodnutí o nynější podobě sankcí, které unie kvůli Krymu a Ukrajině na Moskvu uvalila.