Zaútočíme na vaše lodě, varovala KLDR Soul | E15.cz

Zaútočíme na vaše lodě, varovala KLDR Soul

Loď jihokorejského námořnictva
Loď jihokorejského námořnictva
• 
ZDROJ: Namornictvo USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severokorejská armáda varovala před „neohlášenými útoky“ proti lodím jihokorejského námořnictva a obvinila svého jižního souseda, že narušuje její teritoriální vody.

„Od tohoto okamžiku budou přicházet předem neohlášené zacílené útoky na plavidla (jihokorejského) námořnictva, která porušují naši námořní hranici,“ citovala severokorejská agentura KCNA prohlášení armádního velitelství. Jihokorejské loďstvo prý mořskou hranici narušilo v minulém týdnu každý den, jde údajně o vojenskou agresi. Jižní Korea v oblasti pravidelně hlídkuje, aby zabránila čínským lodím v ilegálním rybolovu.

Varování z Pchjongjangu přichází v období lovu krabů v moři západně od Korejského poloostrova. V roce 1999 a 2002 se v této době střetly námořní síly obou zemí, mnoho vojáků při tom zemřelo. V březnu 2010 loď jihokorejského námořnictva u západního pobřeží zasáhlo a potopilo torpédo. Zahynulo tehdy 46 námořníků. Soul z tohoto útoku obviňuje Pchjongjang, ten ale popírá, že by měl na útoku jakýkoliv podíl.

Soul: Za hranicí jsme nebyli 60 let

Pchjongjang současnou námořní hranici mezi oběma zeměmi ve vodách u západního pobřeží zpochybňuje. Vytyčena byla na konci korejské války v roce 1953.

Představitel jihokorejského generálního štábu hrozby ze strany Pchjongjangu označil za „šílené“ a připomněl, že jihokorejské námořnictvo námořní hranici nepřekročilo od konce ozbrojeného konfliktu.

Severní Korea, na niž OSN kvůli raketovým a jaderným zkouškám uvalila sérii sankcí, je s Jižní Koreou technicky stále ve válečném stavu. Válku v roce 1953 ukončilo pouze příměří, nikoliv mírová smlouva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video