Židé si za holokaust mohli sami, káže farář

Emil Floriš

Emil Floriš Zdroj: Kysuce.sk

Kázání významného faráře Emila Floriše před stovkami lidí na slavnostní mši ve slovenské Čadci vyvolalo odmítavé reakce židovských obcí i části místních obyvatel. Duchovní vystupující rovněž v české televizní stanici Noe obvinil Židy, že si za vyvražďování v koncentračních táborech mohli sami. A současně varoval, že totéž se může stát znovu Romům.

„Z celé Evropy odváželi Židy do koncentráků. A víte proč? Protože vůči nim byla nenávist. Ale oni si tu nenávist často udělali sami. A víte, co nyní hrozí? Teď hrozí, že na řadě jsou Romové. A víte proč? Protože zneužívají systém a dobrotu lidí,“ řekl farář v Čadci před stovkami lidí během bohoslužby pod širým nebem. A to ve dnech, kdy si země připomíná 70. výročí Slovenského národního povstání.

„Část projevu kněze Emila Floriše týkající se holokaustu a Židů obsahuje nepravdy a antisemitská klišé, relativizuje utrpení židovského obyvatelstva za doby Slovenského státu, uráží a znevažuje památku obětí,“ reagovala mluvčí Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Lucia Kollárová.

„Vůbec jsem nechápala, proč se do těchto témat pustil. Připadalo mi to hodně zvláštní,“ řekla deníku E15 na místě jedna z posluchaček kázání, která jinak katolické bohoslužby pravidelně navštěvuje. „Něco takového si kněz nemůže dovolit. Jen potvrzuje, že se slovenská katolická církev dosud nevyrovnala se svou spoluprací s fašisty během války,“ dodal místní učitel, který si rovněž nepřál být jmenován. Jiní posluchači si ale kázání pochvalovali. „Velmi pěkné a velmi pravdivé a výstižné,“ ohodnotil kázání jeden z příznivců Floriše na sociální síti Facebook.

Floriš není jediný
Deportace Židů ze Slovenska skončily na podzim 1942. Po příchodu německých jednotek potlačujících v roce 1944 slovenské povstalce se ale cesty bez návratu židovského obyvatelstva obnovily. Ve vyhlazovacích táborech skončilo přes 70 tisíc slovenských Židů. Zpět se jich vrátilo jen něco málo přes tři sta. Postoj Slováků ke státu za druhé světové války je dodnes plný kontroverzí. Jejich projevem je mimo jiné loňské zvolení Mariana Kotleby do čela Banskobystrického kraje. Kotleba je představitelem slovenské krajní pravice, která k fašistům nemá daleko a ke státu Jozefa Tisa se otevřeně hlásí.

Židovské náboženské obce na Slovensku považují Florišův případ za selhání jednotlivce. „Jde o vyjádření, která jsou v přímém rozporu s oficiálními vyjádřeními katolické církve,“ uvedla jejich zástupkyně Kollárová.

Roky, kdy bylo Slovensko spojencem nacistického Německa, označil kněz za „období svobody“. Podíl slovenských fašistů na holokaustu zlehčil tím, že nikdo nevěděl, co se za ostnatým drátem děje. Prý jen plnili rozkazy. „Také prezident Tiso byl v tomto bezmocný,“ dodal Floriš. Faktem ovšem je, že za deportaci vlastního židovského obyvatelsko Slovensko Hitlerovi dokonce platilo.