Apple: 10 nejzásadnějších momentů z historie firmy | e15.cz

Apple vyrostl z garáže k bilionům. Deset nejdůležitějších momentů z historie firmy

Někdejší šéf firmy Apple Steve Jobs představil iPhone na konferenci 9.ledna 2007
Někdejší šéf firmy Apple Steve Jobs představil iPhone na konferenci 9.ledna 2007
• 
ZDROJ: Profimedia

Petr Pohůdka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ikonická firma neměla snadné začátky, ale posledních 25 let se veze na vlně úspěchu. Apple uvedl na trh hned několik produktů, které otřásly základy světa technologií a změnily naše každodenní životy.

1976 – Společnost Apple vznikla v garáži

Společnost Apple založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne 1. dubna 1976, ale Wayne vzápětí firmu opustil. Dva zbývající kamarádi v garáži Jobsových rodičů sestrojili první počítač Apple I, který prezentovali ve spolku nadšenců do elektroniky Homebrew Computing Club. Celkem prodali 200 kusů po 666,66 dolarech.

O rok později dvojice vydala nový model –⁠ Apple II. Cílem bylo vyrobit počítač, který je malý, spolehlivý, pohodlný na používání a cenově dostupný. To se povedlo a Apple II se stal jedním z prvních masově vyráběných počítačů pro domácnosti.

Reklama na počítač od Applu z roku 1986:

Video se připravuje ...
Reklama na Apple

1984 –⁠ Apple představuje první Macintosh

Macintosh předznamenal éru moderních počítačů, jak je známe dodnes. Zrušil zadávání příkazů, namísto toho nabídl grafické uživatelské rozhraní. Uživatelé komunikovali s počítačem pomocí výběru ikon a složek na obrazovce. Zároveň se jednalo o první počítač Apple, který obsahoval myš.

Mac tak jednoznačně dostál svému sloganu „Počítač pro nás ostatní“. V té době totiž trh okupovaly počítače IBM, které se ovládaly pomocí příkazového řádku v textovém rozhraní. Do svého konkurenta si Mac rýpnul i v rámci kampaně, při níž uvedl legendární reklamu na motivy Orwellova románu 1984.

Reklama na Macintosh (1984):

Video se připravuje ...
Reklama na Apple (1984)

1997 –⁠ Jobs se vrací do Applu

Jen rok po uvedení prvního Macu byl Steve Jobs z Applu správní radou vyloučen. Kolegové ho označovali za nekontrolovatelného a fanatického. Nicméně v 90. letech se Applu nedařilo a marně se snažil vyvinout nástupce stárnoucího systému Mac OS. Proto se společnost rozhodla pro koupi firmy NeXT, kterou založil Jobs po svém odchodu z Applu.

Jobs se vrátil do Applu po více než 10 letech nejprve v roli poradce, ale brzy byl jmenován výkonným ředitelem. Provedl několik opatření pro snížení nákladů a zvýšení ziskovosti. Pod vedením Jobse se Apple vydal na cestu k nejúspěšnější firmě všech dob.

Steve Jobs v roce 1997Autor: Profimedia.cz

1998 –⁠ iMac se stal⁠ nejprodávanějším počítačem v USA

Krátce po návratu do Applu Jobs představil nový iMac, který na první pohled zaujal svým designem. Modrozelený průsvitný počítač s roztomilou oblou myší zářil mezi béžovými krabicemi konkurentů. Na rozdíl od nich neměl slot na disketu, ale vsadil na CD.

Srdce a peněženky zákazníků si iMac získal svým vzhledem, snadným nastavením a používáním. Díky tomu si ho oblíbili zejména uživatelé, kteří o počítačích nevěděli téměř nic. Pro jednu třetinu kupujících se jednalo o jejich první počítač v životě.

Reklama na iMac Colors od Applu (1984):

Video se připravuje ...
iMac Colors od Applu reklama (1984)

2001 –⁠ iPod mění svět hudby

Celá hudební knihovna se vám vejde do kapsy, říkal Steve Jobs o iPodu. Přenosný hudební přehrávač ohromil inovativním rozhraním, působivou kapacitou úložiště a bleskovým stahováním. iPod se rázem stal nejprodávanějším produktem Applu.

Tomu pomohlo i otevření obchodu iTunes o dva roky později. V rozsáhlé audiotéce si uživatel mohl legálně stáhnout písničku za pouhých 99 centů. Během prvního týdne se přes iTunes prodalo milion skladeb.

První generace iPodu od AppleAutor: Profimedia.cz

2001 – Operační systém OS X přetahuje uživatele Windows

Nový operační systém OS X se objevil v zařízeních Apple v březnu 2001. Byl stabilní, rychlý, šetrný k očím a snadný na použití – to jsou hlavní důvody, proč se OS X stal hlavním prodejním argumentem pro zájemce o Mac.

Apple si tak začal získávat i zákazníky, kteří dosud nedali dopustit na počítače s operačním systémem Windows. Svoji sílu ve vývoji potvrdil Apple i u mobilního operačního systému iOS.

Steve Jobs v roce 1999Autor: Profimedia.cz

2007 –⁠ iPhone způsobil revoluci v mobilních telefonech

Steve Jobs představil iPhone na začátku roku 2007 během prezentace na Macworld Expu v San Francisku. Popsal ho jako iPod, telefon a plnohodnotný internetový prohlížeč v jednom zařízení. Zatímco konkurence nabízela smartphony s QWERTY klávesnicí a dotykovým perem, Apple se rozhodl pro ovládání rukou na plně dotykovém displeji.

Tři měsíce po uvedení iPhonu na trh se prodalo 1,4 milionu kusů. Apple tak nejen od základů změnil trh s mobilními telefony, ale odstartoval revoluci v tom, jak dnes žijeme, pracujeme a bavíme se.

První iPhone se prodával za 599 dolarů, o 15 let později se vydražil za téměř 40 tisíc dolarů jako sběratelský kousek.

Steve Jobs představuje první iPhone v roce 2007:

Video se připravuje ...
Steve Jobs představuje první iPhone v roce 2007

2010 –⁠ iPad oživil kategorii tabletů

Mnoho lidí iPad zatracovalo –⁠ považovali ho jen za velký iPhone. Jeho genialita ale spočívala v tom, že právě po takovém zařízení toužily miliony lidí po celém světě. Po uvedení na trh se iPad stal dokonce nejrychleji prodávaným produktem od Applu a oživil kategorii tabletů.

K úspěchu iPadu přispěla i obsáhlá nabídka aplikací pro operační systém iOS –⁠ přímo pro iPad je určeno přes milion aplikací.

Speciální event Applu z roku 2010 (představení iPadu):

Video se připravuje ...
Speciální event Applu z roku 2010 - představení iPadu

2021 –⁠ Prodalo se přes 2 miliardy iPhonů

V loňském roce překonal nejdůležitější produkt značky Apple hranici 2 miliard prodaných kusů. iPhony šly výborně na odbyt i během pandemie COVID-19, protože lidé zůstávali více připoutaní u mobilních zařízení. Applu se daří překonat rovněž obtížné období s nedostatkem čipů, jelikož má silnou vyjednávací pozici u dodavatelů. Právě teď uvádí Apple na trh iPhone 14.

Video se připravuje ...
Představení nového iphonu 14

2022 –⁠ Tržní hodnota Applu překonala 3 biliony dolarů

Po smrti Steva Jobse v roce 2011 se objevily obavy, zda to bez charismatického vůdce Apple zvládne. Vedení firmy převzal Tim Cook, který je v čele společnosti dodnes. Přestože není tolik vidět na pódiích, dovedl Apple k historickým úspěchům. Roční zisk společnosti překonal v loňském roce 100 miliard dolarů.

Apple dlouhodobě patří k nejhodnotnějším firmám světa. Na začátku roku 2022 společnost prolomila hranici tří bilionů dolarů v tržní hodnotě. Apple se stal první firmou na světě, která tuto hranici pokořila.

iPad Pro M2Autor: Apple

 

Autor: Petr Pohůdka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah