Nejhorší rok pro byty. Zlý scénář ČNB letos věští obří propad cen, trh se zatím drží
Byty mohou během letošního roku zlevnit až o šestnáct procent a z propadů cen se nemusejí zotavit přinejmenším až do konce roku 2025. Takový je alespoň ten dramatičtější ze dvou aktuálních scénářů vývoje cen bytů podle České národní banky. Ani optimističtější varianta počítající pro příští rok s růstem v řádu jednotek procent ovšem ani zdaleka nemá přinést investorům do nemovitostí boom na úrovni pandemických let. ČNB své vyhlídky publikovala v červnové zprávě o finanční stabilitě.
„ČNB v návaznosti na svou jarní prognózu v základním scénáři očekává překmit meziročního tempa růstu transakčních cen rezidenčních nemovitostí do mírně záporných hodnot v polovině roku 2023 a jeho setrvání v záporných hodnotách po dvě čtvrtletí. Riziko výrazné cenové korekce ve střednědobém výhledu se nicméně znatelně snížilo,“ uvádí analytický tým ČNB v červnové zprávě o finanční stabilitě. „Další korekce cen může nastat zejména u starších bytů v méně lukrativních lokalitách,“ dodává analýza centrální banky.
Byty už přitom mají do jisté míry svou slevovou „akci“ za sebou. Jak uvádějí statistiky portálu Realitymix.cz, byty v metropoli byly v červnu v průměru zhruba o bezmála osm procent levnější než před rokem. Mimo Prahu pak slevy dosahovaly v některých regionech i patnácti procent. Měsíční statistiky portálu ovšem ukazují, že pokles cen během jarních měsíců výrazně zpomalil. Jen na mírný pokles cen ukazují i data portálu Sreality, podle nichž od března do května klesly ceny pražských bytů jen o necelé procento.
S tím, že poklesy cen bytů jsou v pololetí nejhlubší a trh začne postupně lehce oživovat, počítá optimistický scénář ČNB. Podle něho přestanou byty zlevňovat v závěru letošního roku a na počátku roku 2024 začnou jejich ceny dokonce růst.
Méně příznivý scénář naopak počítá s dalším propadem přes deset procent ještě během příštího roku, přičemž poklesy v tomto scénáři vytrvají ještě v roce 2025, jen zpomalí na jednociferná procenta. Oproti poslední prognóze trhu z loňského podzimu ČNB dokonce přitvrdila; tehdy totiž bankéři očekávali letos „jen“ desetiprocentní propad.
„Na realitním trhu bude pokračovat korekce, která se bude dotýkat především starších bytů a rodinných domů, které vyžadují rekonstrukci a investice do energetických úspor. Současně může docházet k výraznějšímu poklesu cen v regionech, které se svezly na vlně boomu investiční poptávky až v poslední fázi,“ soudí ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Podle expertů představují nicméně oba scénáře České národní banky spíše krajní možnosti vývoje cen nemovitostí a realita zůstane někde mezi. „Do konce roku vidíme pokles cen o pět procent, tedy zhruba o osm procent za celý tento rok,“ soudí hypoteční expert společnosti Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Míra dalších cenových poklesů bude však velmi široká a závislá na konkrétních regionech.
„Počítáme určitě s dalším propadem cen nemovitostí během roku a to v řádu do deseti procent podle lokality,“ soudí ekonom portálu Videobydleni.cz Jakub Veverka. Spíše stagnaci očekává Veverka do konce roku v Praze a v Brně. „I tam se ovšem stagnace bude týkat jen vybraných lokalit. Další propady pak čekají segment rodinných domů, a to do konce roku o zhruba sedm až deset procent,“ dodává Veverka.
Brzdou poklesu cen nemovitostí bude nicméně ve druhém pololetí uvolněná regulace ČNB, od července totiž přestane platit limit na maximální měsíční splátku úvěru. Ten byl dosud nastaven na polovinu čistého měsíčního příjmu, nově bude na uvážení zájemce o půjčku a pochopitelně financující banky.
„Když k tomu připočtu fakt, že lidé si již na vysoké sazby zvykli, máme zde docela slušný základ pro situaci, která opět začíná pomalými krůčky rozhýbávat realitní trh,“ uvádí finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka s tím, že cenové dno realit může být naopak díky tomu na dosah a některé segmenty již oživují. „Levné a menší byty začínají z trhu mizet,“ dodává Hatlapatka.
To částečně potvrzují i statistiky realitní společnosti Re/Max, podle nichž se průměrná cena starších menších cihlových bytů do 69 metrů čtverečních v Praze mezičtvrtletně zvýšila o 11,2 procenta na zhruba 120 tisíc korun za metr čtvereční. Obdobné byty mimo metropoli zdražily o 4,1 procenta na necelých 52 tisíc korun za metr čtvereční.
Oživení prý ale ovšem splaskne. „Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit,“ uvedl analytik Re/Max G8 Reality Iztok Toplak. Podle něho v příštích šesti až devíti měsících budou ceny spíše klesat, a to přibližně až o desetinu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!