Solární apokalypsa na burze. Energie ze slunce došla, investoři prohrávají své peníze
Perspektivní odvětví, které se ovšem v posledním roce alespoň pohledem burzy dokonale zaseklo. Řeč je o solární energetice, jejíž akcie připravily své investory jen v uplynulém roce bezmála o třetinu. Dosud poslední poryv nevraživosti burziánů stačil vrhnout akcie solárního byznysu nejníže takřka za poslední tři roky a investoři s napětím vyhlížejí jejich druhou mízu. Skóre akcií firem sázejících na nekonečnou energii slunce je zároveň totálním propadákem napříč energetickou branží. Ostře kontrastuje třeba s jadernou energetikou, jejíž akcie naopak v posledním roce slaví úspěch.
„Akcie společností v segmentu solární energie jsou velmi zajímavý příběh, který vykazuje v posledních měsících evidentní známky konsolidace celého odvětví. Poptávka po solární energii je sice globálně na vzestupu, ale ukazuje především efektivita trhu jako takového,“ uvádí analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.
Průvodním znakem vývoje solárních akcií jsou tak extrémní rozdíly v burzovním výkonu jednotlivých hráčů a stejně tak i vysoké riziko při výběru potenciálních burzovních vítězů solárně-byznysové budoucnosti. „Nabídka převyšující poptávku je pro investory reálnou hrozbou, jelikož firmy nejsou schopny udržet své marže. Jde o zrcadlovou situaci z let 2021 a 2022, kdy rostoucí poptávka dostala valuace společností na extrémně vysoké úrovně,“ připomíná Hájek.
Takzvaný Solar Energy index propadl během uplynulého roku o více než 31 procent, obdobný výsledek dává i Macsolarindex mapující akcie několika desítek firem navázaných na byznys se sluneční energií. Průměrovat výkon akcií je přitom v duchu výše zmíněného značně ošidné.
Zatímco tak například akcie významného hráče v oboru First Solar více orientovaného na komerční solární zdroje za poslední rok vydělaly téměř osmdesát procent, akcie Enphase Energy, jejíž byznys je blíže využití sluneční energie v domácnostech, naopak burziány téměř o pětapadesát procent připravila. Někdejší hlad domácností po slunci v zásuvkách na pozadí rostoucích cen energií totiž v posledním roce skokově opadl.
„Mezi firmami z oboru jsou obrovské rozdíly. Ty burzovně obchodované jsou především ty, které již mají zainvestováno a solární elektrárny jim už běží. S tím, jak přibývá ostatních, je ve špičce vyráběno více energie, a tím klesá i dosahovaná cena,“ vysvětluje analytik společnosti Datarun Petr Bartoň.
Některým ze zavedených hráčů tak klesá výnosnost jejich byznysu, což se propisuje i do hodnoty jejich akcií. „Neznamená to ale, že se investice do nových solárů nevyplatí. Stále to je a bude růstové odvětví. Jen si firmy budující další soláry nutně nechodí pro peníze na burzu,“ zdůrazňuje Bartoň.
Kdo dřív přijde, více bere
Z pohledu dlouhodobého investora jde zatím v solární branži přesto o úspěch. Doslova extrémní boom zažily tyto akcie během prvního roku pandemie. Pouhých dvanáct měsíců stačilo k tomu, aby burzovní solár podražil na pětinásobek, a vynesl tak investorům závratných 600 procent. A přestože ze svého vrcholu na počátku roku 2021 zlevnily solární akcie takřka na polovinu, kupcům v raných fázích pandemie stále vydělávají necelý trojnásobek vkladu.
„Celkově vidíme tento sektor jako dlouhodobě velmi slibný a rostoucí. Celosvětově bude stále silná poptávka po solárních panelech a solární energii. Ceny panelů se snižují a to je ve prospěch marží solárního byznysu,“ uvádí šéf Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.
Připomíná ovšem i geopolitický a makroekonomický kontext vývoje byznysu. Tomu nepřeje jak období vysokých úrokových sazeb hasících globální inflaci, tak napětí mezi Spojenými státy a Čínou. „Amerika nestačí dodávat poptávané solární panely a o ty z Číny se na půdě amerického kongresu vede boj, zda dovoz umožnit, či zakázat,“ připomíná Sladkovský.
Právě některé z čínských firem se postaraly v posledním roce o investorské ztráty. Akcie čínského výrobce skla pro solární panely Xinyi Solar tak například investorům za rok propálily bezmála čtyřicet procent. Podobně si na burze stála i hongkongská GCL-Poly Energy Holdings, která uzmula investorům dokonce takřka polovinu. Stejný příběh nabídla i čínská Daqo New Energy produkující křemík a polysilikony do panelů. Na svém naopak zůstala americká solárněservisní Array Technologies.
Černá ovce
Solární byznys je v posledním roce zároveň tak trochu černou ovcí energetických akcií. Akciový index S&P 500 Energy mapující výkon rozhodujících dodavatelů energií vzrostl za poslední rok bezmála o patnáct procent. Jen o procentní bod méně vydělala za stejné období investorům jaderná energie. Mírné ztráty naopak z odvětví obnovitelné energie sčítají i investoři do firem navázaných na větrnou energii. Ztráty jsou nicméně oproti solárnímu byznysu jen zhruba třetinové.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!