Japonský burzovní zázrak vyhlíží svůj druhý poločas, akcie dohánějí tři dekády temna

Vysokorychlostní vlak může krom Japonska samotného symbolizovat i výkon tamní burzy za poslední rok

Vysokorychlostní vlak může krom Japonska samotného symbolizovat i výkon tamní burzy za poslední rok Zdroj: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Kdo z Japonců se v listopadu roku 1989 rozhodl zajistit na důchod investicí do tamních akcií, udělal zřejmě největší chybu ve svém životě. Výsledkem jeho sázky je totiž právě teď, v polovině února, čistá nula. Za poslední bezmála čtvrtstoletí japonské akcie nevydělaly vůbec nic. Až nyní tamější burza temné období dohání. Japonské akcie jen od počátku letošního roku vynesly přes patnáct procent, zhruba trojnásobek než Wall Street, a na burzovní mapě světa může této zemi letos konkurovat pouze poněkud exotický Egypt. Investoři do Japonska nyní míří i navzdory faktu, že jeho ekonomika už loni v létě padla do recese a s kondicí je stále na štíru. Výsledkem je nový rekord japonských akcií, který padl uprostřed tohoto týdne. 

Ty tak překonaly dosavadní rekord ze sklonku roku 1989, poté následoval na japonském trhu dlouholetý "útrum." „Japonské akcie dlouhodobě zaostávaly za těmi ze západu, a to především kvůli dlouhodobé deflaci. Nyní si země doslova užívá inflaci, konečně rostou mzdy a lidé o něco více utrácejí, což rozproudilo tržby a zisky japonských společností,“ uvádí analytik Purple Trading Petr Lajsek. 

Důležitá je ale i státní podpora individuálních investic nebo slabá měna. „Japonský jen se obchoduje na nejnižších úrovních od devadesátých let a oproti dolaru jen od začátku roku 2021 ztratil téměř třetinu hodnoty,“ připomíná analytik investiční platformy Portu Marek Malina jeden z důvodů, proč rostou primárně akcie japonských exportérů, kteří ze slabé měny těží. Další silnou ingrediencí podpůrného koktejlu jsou záporné úrokové sazby, které japonská centrální banka stále drží, už jako poslední na světě. 

Video placeholder
Z(a)tracená čísla: Jediná burza, která dokáže překonat růst cen chleba. Praha proti Evropě a Wall Street • Zdroj: e15

Růstu trhu i očekáváním investorů nahrává i změna chování japonských firem, které až v posledních letech začínají ve velkém vracet investorům výnosy jejich investic. „Výrazná změna ve správě a řízení společnosti vedla k velkému vývoji dividend a zpětných odkupů akcií s úrovněmi, které jsou na čtyřnásobku oproti stavu před deseti lety,“ zdůrazňuje stratég americké banky Morgan Stanley Daniel Blake pro investiční portál Morningstar.

Index Nikkei 225 s drobnými korekcemi roste kontinuálně takřka čtrnáct let. Od roku 2012 dokázal investorům zpětinásobit vklady. V posledním roce ale jeho růst ještě masivně zrychlil a jen od loňského února tamní akcie podražily téměř o čtyřicet procent. Mezi pětku nejrychleji rostoucích akcií v posledním roce patřil tandem polovodičových firem Advantest a Tokyo Electron, které dokázaly investorům vydělat přes 130 procent. Vůbec nejziskovější akcií byl průmyslový Mitsui Engineering & Shipbuilding vyrábějící lodní vybavení. 

Právě akcie Mitsui se spolu s Mitsubishi, pátou nejrychleji rostoucí japonskou akcií za poslední rok, staly loni terčem zájmu legendárního investora Warrena Buffetta. Od června, kdy oznámil navýšení podílů své Berkshire Hathaway mimo jiné i ve firmách Itochu, Marubeni, či Sumitomo, japonská burza vzrostla o jednadvacet procent. Buffettovo oznámení zároveň inspirovalo další velké hráče, kteří se do té doby Japonska stranili. Příkladem může být globální fondová jednička, americký BlackRock, který ještě loni na jaře radil investorům v Japonsku omezovat pozice. 

„Primárně slabá měna pomůže perspektivně akciím Toyoty, Canonu nebo Sony,“ soudí portfolio manažer Raiffeisenbank Jindřich Svátek. Lednová analýza Morgan Stanley sází zejména na polovodičový obor, konkrétně vidí růstový potenciál v akciích Shin-Etsu Chemicals a Sumco. Experti ale připomínají, že japonský růst zdaleka nestojí na nejpevnějších základech. „Vlna euforie na japonských trzích souvisí spíš než s pozitivními ekonomickými vyhlídkami s vírou v déle uvolněnější měnovou politiku, zejména z pohledu úrokových sazeb,“ zdůrazňuje analytička Finlordu Eva Mahdalová. 

Země bojuje především se slabou poptávkou na vnitřním trhu danou silnějším zdražováním, než by odpovídalo růstu japonských mezd. „Očekává se, že nerovnováha v japonské ekonomice bude v blízké budoucnosti brzdit růst. Relativně vysoká inflace při poměrně nízkém růstu mezd je hlavní výzvou pro silnější oživení,“ uvádí například v lednové analýze poradce společnosti Deloitte Michael Wolf. Negativní trendy podle něj japonskou ekonomiku neopustí ještě během letošního druhého čtvrtletí. V druhé polovině roku by ale podle Wolfa zmírnění inflace a zrychlení mezd měly umožnit výraznější oživení. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!