Zdraží znovu hypotéky? Bankám přestává fungovat byznys s bydlením

Hypoteční sazby mohou znovu zdražit

Hypoteční sazby mohou znovu zdražit Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Tuzemský hypoteční trh čelí nečekané hrozbě: možnému zvyšování úrokových sazeb. Krok, který jde zdánlivě proti současné ekonomické realitě, hrozí kvůli rostoucím nákladům bank na zajištění hypotečního financování. Česká národní banka sice od prosince postupně uvolňuje svou politiku, tržní úroky zohledňující momentální očekávání bank a firem, jež se propisují do výše hypotečních sazeb, ji ale následovaly jen zhruba do poloviny března. Pak začala cena peněz na mezibankovním trhu opět trendově stoupat, a aktuálně je tak pro banky například nákladnost pětileté hypotéky takřka o třetinu vyšší než ještě na počátku března. Hypoteční sazby zatím jen mírně klesají, banky ale nevylučují jejich zvyšování.

„Riziko, že hypotéky v Česku začnou znovu zdražovat, je reálné. Banky na zdražování dlouhodobých zdrojů navzdory klesající základní sazbě ČNB musejí reagovat,“ soudí ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát a upozorňuje, že obrat v trendu je dán zrychlenou inflací nejen v Česku, ale také v eurozóně a ve Spojených státech.

Právě zhruba v polovině března trhy zaskočila neočekávaně vysoká americká inflace, která přivedla trhy k myšlence, že úrokové sazby budou muset zůstat vyšší déle, než se původně soudilo. Tato očekávání se pak částečně projevila i na tuzemském finančním trhu, který navíc předpokládá, že ČNB proces deklarovaného uvolňování své politiky přibrzdí.

Video placeholder
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • Zdroj: e15

„Bude záležet na vývoji swapových sazeb v příštích dvou až třech týdnech, přičemž není vyloučené, že některá z bank ke zvýšení skutečně sáhne,“ soudí hypoteční expert firmy Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Takzvané swapové sazby vycházejí z dlouhodobých kontraktů mezi bankami a firmami, a představují tak v danou chvíli nejpřesnější tržní odhad budoucích úrokových sazeb.

Roční úrokový náklad na profinancování pětileté hypotéky šplhal v závěru května ke 4,2 procenta. Přitom ještě na počátku března spadl pod vlivem domněle poražené inflace na téměř 3,2 procenta. „Zaleží na konkrétních podmínkách jednotlivých bank, zda zdražení zdrojů přesunou do sazeb, nebo obětují část své marže, či vyšší úroky započítají do přísnějších podmínek,“ upřesňuje možnosti Mašát.

Nákladnost hypoték je tak pro banky aktuálně přibližně stejná jako v závěru prosince loňského roku, tedy v předvečer prvního snížení sazeb ČNB od pandemie ze sedmi na 6,75 procenta. Obdobně zdražily bankám zdroje i v případě desetileté hypotéky, naopak jen mírně se pohnuly vzhůru „jednoleté peníze“. Teoreticky by tak zřejmě banky sáhly ke zvýšení sazeb primárně v případech hypoték s delší fixací úrokové sazby.

Zdražování financování, kdy celý trh drží relativně stabilní sazby, ale bankám stlačuje hypoteční marže. A zejména v případě menších bank se tak jejich hypoteční byznys při současných parametrech dostává na hranici rentability. „Menší banky už před začátkem růstu nákladů na financování získávaly nové hypoteční klienty i za cenu minimálních marží, takže nyní se už mohou dostávat do výnosového minusu,“ upozorňuje zdroj z bankovních kruhů, který si nepřál být jmenován. Velcí bankovní hráči mají podle něj v maržích polštář, který jim alespoň zatím umožňuje růst nákladovosti financování hypoték ustát.

Některé z bank už letos upravovaly úroky v obou směrech. „Od začátku roku jsme sazby snižovali i zvyšovali, právě podle vývoje swapových sazeb,“ připouští Tereza Ryšanová z Moneta Money Bank. Připraveny na případné zdražování hypoték jsou i velké banky. „Sledujeme dění na hypotečním trhu a samozřejmě také růst sazeb na mezibankovním trhu a nelze vyloučit, že na tento vývoj budeme v budoucnu reagovat,“ uvádí Filip Hrubý z České spořitelny, nicméně dodává, že v tuto chvíli banka o zvyšování sazeb neuvažuje.

„Proti zdražení hypoték hovoří především konkurenční boj, kdy banky s rostoucí poptávkou po hypotékách nebudou chtít zdražovat. Vše ale záleží primárně na dalších výsledcích české inflace,“ připomíná šéf produktového oddělení v poradenské společnosti Swiss Life Select Tom Kadeřábek. „Pokud by inflace měla opět růst nad očekávání analytiků a ČNB, pak by určitě zdražení mohlo hrozit.“ 

Podle ekonomů je přitom teoreticky prostor pro zvýšení sazeb, protože trh i při relativní stagnaci sazeb sílí. „Je vidět, že současné sazby hypoték nejsou restriktivní, protože objem nových úvěrů razantně roste,“ upozorňuje ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Jak uvedl v polovině května Hypomonitor České bankovní asociace, banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry za bezmála 22 miliard korun. Oproti březnu tak zájem oživil o pětinu a ve srovnání s loňským rokem byl objem rozpůjčovaných peněz dokonce dvojnásobný. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů v dubnu pokračovala v poklesu z březnových 5,19 na 5,1 procenta. V průměru si lidé brali hypotéku na 3,6 milionu korun, což překonalo dosavadní maximum z konce roku 2021.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!