Soukromí kontrašpioni získali další miliardovou investici. Pomáhá jim bývalý český diplomat
Čína krade americký výzkum v kvantových technologiích a tamní vědci jsou napojeni na armádní společnosti. Čína se snaží skrze investice do západních startupů získat přístup k pokročilým technologiím. Ukrajinské firmy napojené na Rusko jsou rizikem pro západní investory. Čína z Evropy a USA přetahuje odborníky na čipy. To jsou jedny ze závěrů amerického startupu Strider Technologies, který tvoří nový trh soukromých bezpečnostních zpravodajských informací a který před pár dny získal další více než miliardovou investici. S rozvojem Strideru pomáhá i bývalý stratég a český kybernetický diplomat ve Washingtonu a technologický stratég ve Vojenském zpravodajství.
Společnost Strider vznikla v roce 2019 a dnes má mezi zaměstnanci a poradci řadu dřívějších členů západních bezpečnostních a zpravodajských složek. V létě například do startupu nastoupil bývalý ředitel kanadské bezpečnostní služby CSIS David Vigneault, aby řídil sekci pro celosvětové zpravodajské operace. Během svého působení v CSIS se mimo jiné zaměřoval na čínskou a ruskou špionáž.
Strider vyvíjí software využívající umělou inteligenci a různé zdroje dat, který je schopný monitorovat hrozby, odhalovat slabiny v dodavatelských řetězcích či reagovat na pokusy o krádeže duševního vlastnictví. Firmy se tak například mohou bránit čínské technologické špionáži a dalším útokům nepřátelskými státy placených útočníků. Strider dokáže odhalit třeba to, kdo dodává součástky ruskému zbrojařskému průmyslu nebo co mají za lubem Čína a Írán.
Je možné, že podniky jako Strider v blízké budoucnosti výrazně doplní práci státních zpravodajských služeb. Soukromý sektor má totiž mnohem více peněz a odborných kapacit. Ve sběru dat nebo válečných konfliktech lze vidět stále větší roli firem typu Palantir, aktivní jsou i giganti jako Microsoft. Do podobné kategorie spadá i česká firma SpaceKnow poskytující analýzy satelitních snímků.
„Je nutné, abychom spolupracovali. Každá strana vidí něco jiného a má jiné informace. S vládami, se kterými kooperujeme, sdílíme společné cíle, tedy ochranu kyberprostoru,“ naznačil pro e15 Andy Garth, ředitel pro vztahy s vládami v kyberbezpečnostní společnosti Eset.
Tato změna sil do Strideru přilákala i Daniela Baggeho, který loni po mnoha letech skončil s prací pro český stát. Působil například jako kybernetický atašé ve Washingtonu (pozice pod Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost), díky čemuž kromě jiného jednal s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem, a jako technologický stratég ve Vojenském zpravodajství. Bagge byl součástí NÚKIBu, když koncem roku 2018 vydal stále platné bezpečnostní varování vůči čínské společnosti Huawei podezřelé z napojení na čínskou vládu.
„Technologický vývoj posledních let v kombinaci s rostoucí mocí soukromých korporací a následným oslabením vládních mandátů mě vede k přehodnocení toho, kde být v nadcházejícím desetiletí globální strategické soutěže,“ uvedl Bagge na LinkedInu k přestupu do soukromého sektoru. Pro Strider pracuje v Londýně jako seniorní specialista na bezpečnostní zpravodajství.
Strider získal před pár dny novou investici 55 milionů dolarů, asi 1,2 miliardy korun. Investiční kolo vedl fond Pelion, který například drží pozice v Cloudflare, jejíž síť pro doručování obsahu je klíčovou součástí internetu. Partner fondu Blake Modersitzki uvedl, že Strider firmám umožňuje bránit se proti státy sponzorovaným útokům a že půjde o obrovský trh. Celkově už firma posbírala 112 milionů dolarů, zhruba 2,5 miliardy korun, a zaměstnává skoro 200 lidí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!