Ruský softwarový fenomén loni opět v Česku zaplatil skoro miliardu na daních, patří mezi největší plátce
Americký internetový obr Google v Česku loni odvedl daň z příjmu ve výši 22 milionů korun, což je podobná suma jako každý rok. Google deklaroval tržby 755 milionů, reálně jsou ovšem dle odhadů ve vysokých miliardách, jen proudí přes centrálu v Irsku. To je realita podnikání mnoha nadnárodních technologických korporací. Do kontrastu lze postavit nenápadnou ruskou softwarovou společnost, která za loňský rok opět českému státu na dani z příjmu zaplatila skoro miliardu.
Jde o firmu JetBrains, vytvářející nástroje pro programátory. Jedná se například o populární rozhraní IntelliJ Idea, určené k programování aplikací, nebo Kotlin, který si Google vybral jako oficiální programovací jazyk pro vývoj aplikací pro operační systém Android. JetBrains si dlouhodobě udržují přízeň a dobré jméno v rámci vývojářské komunity.
JetBrains vznikla v roce 2000 v Rusku, ale asi o dva roky později založila celosvětovou centrálu v Praze. „V Rusku nejsou jasná pravidla. Pro sídlo společnosti se hledalo bezpečnější prostředí. Praha jím byla tehdy a je jím i dnes,“ vysvětlil už dříve e15 bývalý výkonný JetBrains Maxim Shafirov, kterého letos v únoru ve funkci vystřídal Kirill Skrygan. Firma aktuálně situaci veřejně nekomentuje.
Pražská centrála se od začátku zaměřuje na korporátní aktivity, takže mimo jiné zpracovává finance. JetBrains i díky tomu dlouhodobě v Česku platí vysoké daně z příjmu. Loni to podle účetní závěrky dělalo 883 milionů korun, rok předtím to bylo 865 milionů. Čistý obrat se v roce 2023 dostal z 12,7 na 14,6 miliardy korun se ziskem 3,9 miliardy. Do toho JetBrains registrovala 7,3 miliardy v takzvaných výnosech příštích období, což je metoda používaná pro nasmlouvané zákazníky platící software ve formě předplatného, a nikoliv jednorázových licencí.
Ruská firma tak patří mezi největší plátce daně příjmu u nás. Finanční správa ČR sice zveřejňuje jen 20 největších přispěvatelů do rozpočtu, i z toho si ale lze udělat obrázek. Například Avast Software (Gen Digital) loni odvedl 1,5 miliardy, což stačilo na 11. pozici. O2 Czech Republic na 13. místě zaplatila 1,5 miliardy a Cetinu stačilo 999,5 milionu na 18. příčku. První ČEZ je zcela ustřelený, na dani zaplatil 24,5 miliardy. Druhá Škoda Auto 5,5 miliardy korun.
VIDEO: Pozor na Temu a další tržiště. Na Black Friday nedodržují pravidla a klamou zákazníky, varuje analytička Gelnerová pro FLOW.

JetBrains loni procházela velkými změnami. Firma krátce po invazi Ruska na Ukrajinu začala přesouvat veškeré výzkumné, vývojové a obchodní aktivity z Ruska a Běloruska. „Skupina JetBrains zároveň zahájila likvidaci právnických osob v Rusku,“ uvedla Natalie Jaremyč, jednatelka společnosti. Loni se podařilo exit ze země původu dokončit.
JetBrains, která zaměstnává skoro dva tisíce lidí, měla početná vývojová centra v Moskvě, Petrohradu a Novosibirsku, na něž odchod z Ruska dopadl. Zaměstnanci dostali možnost relokace. Ti, kteří nabídku přijali, se přesunuli do nově zřízených poboček v zemích, kde Rusové nemají takové problémy s vízy, a často ani s předsudky. JetBrains má teď tedy inženýry v Bělehradu, Jerevanu nebo Limassolu. Historicky působí také v Bostonu, Mnichově, Amsterdamu nebo Šanghaji.
V pražské centrále sedí necelých 200 zaměstnanců. JetBrains chtěla ruské inženýry poslat i do Prahy, podle informací e15 byl ale problém s vízy. E15 mluvila se zástupci bezpečnostních složek, kteří nechtějí být jmenováni. Ty obecně JetBrains i díky jasné podpoře Ukrajiny vnímají spíše pozitivně. „Byť to majitelé a zřejmě většina zaměstnanců mají nastavené takto, nikdy nelze vyloučit, že v realokovaném týmu bude někdo, kdo bude vnímat svět pohledem ruské vlády a bude mít nekalý zájem,“ vysvětlil e15 jeden ze zdrojů.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!