Investor Turek může příští rok ovládnout celou fotbalovou Duklu. Paukner je připraven ji prodat
Fotbalová Dukla může mít už v příštím roce nového lodivoda, a to nikoliv na hřišti, ale přímo ve vedení celého klubu. Obchodník s uhlím Petr Paukner, který tradiční sportovní organizaci vlastní přes deset let, je připraven ustoupit z role majoritního vlastníka a prodat zbylý kontrolní podíl současnému minoritáři Matěji Turkovi. Ten bude mít podle zjištění e15 v příštím roce na základě předchozích dohod příležitost na dokoupení majoritního podílu.
Letos v září Paukner oznámil, že Turek v Dukle získal 34procentní podíl. O tom, že tento krok může být předstupněm mnohem významnější změny vlastnické struktury, tehdy nepadlo ani slovo. „Dál mám majoritu a zkusíme to spolu,“ řekl k transakci pro Seznam Zprávy Paukner. Náznaky by se ovšem daly najít už tehdy. „Myslím si, že Matěj Turek je ten člověk, který by klub mohl dál rozvíjet,“ dodal v témže rozhovoru.
Jak pravděpodobný je Pauknerův konec v Dukle, lze jen spekulovat. Turek pro e15 své plány ohledně opce nechtěl jakkoliv komentovat. Paukner má ale jasno. „Když společník bude mít zájem a domluvíme se i cenově, fotbal zcela opustím. V mnohém mě tento sport v Česku zklamal, tak mi to ani chybět nebude,“ sdělil v rozhovoru pro e15 Paukner, který do fotbalové Dukly vložil stovky milionů korun, které se mu už nikdy nevrátí.
Pro představu, při prodeji minoritního podílu server Forbes napsal, že vzhledem k finančním výkonům Dukly by se podle jeho odhadu hodnota třetinového podílu klubu mohla pohybovat ve vyšších jednotkách milionů korun.
Turek je zakladatelem investičního fondu 10X, který investuje do řady start-upů. Po škole se zabýval poradenstvím v oblasti transakcí ve společnosti EY, což mu poskytlo dostatečné znalosti pro investování. „Díky tomu jsem za sedm let do detailu viděl přes dvě stě transakcí v oborech jako finance nebo energetika, když jsme pracovali pro klienty, včetně KKCG, PPF, J&T či Penta. Koukal jsem jim pod ruce a učil se, jak finanční analytiku dělat co nejlíp,“ uvedl Turek na jaře v rozhovoru pro CzechCrunch.
Udělat výnosný byznys z českého fotbalového klubu je dnes však takřka nemožné. Podle Pauknera jsou hráči schopni obstát v první lize tak drazí, že klub s průměrnou návštěvností v žádném případě nelze udržet v černých číslech. To je ostatně také důvod, proč v poslední době přišla další vlna změn majitelů klubů a proč kluby pořizují další a další miliardáři. K Danielu Křetínskému ve Spartě tak přibyli Pavel Tykač ve Slavii a Ondřej Kania v Liberci. Nové vlastníky mají Zbrojovka Brno i druholigová brněnská Líšeň. Na prodej je také olomoucká Sigma.
Pro nové vlastníky je hlavním úkolem fotbalovou organizaci finančně spíše stabilizovat, nebo alespoň sblížit příjmy s náklady. Matěj Turek toho chce docílit přilákáním více fanoušků i sponzorů. „Spousta cílových skupin vůbec na fotbal nepřijde, ať už to jsou rodiny s dětmi, které třeba sportují na Dukle, nebo sousedi. Bývaly doby, kdy celé Dejvice chodily na Duklu. To bychom rádi změnili,“ řekl už dříve pro Seznam Zprávy.
Fotbalová Dukla, která hraje na pražském stadionu Juliska, je od letošní sezony znovu v první lize. Zatím se drží na předposledním místě před Českými Budějovicemi.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!