Jaký je Tykačův podíl v ČEZ? Řešení rébusu může být šokující, miliardář si vytváří půdu pro deal

Pavel Tykač

Pavel Tykač Zdroj: Sev.En Energy

Jaroslav Bukovský

Vliv umožňující zablokovat některá zásadnější rozhodnutí anebo také lukrativní deal s českým státem. To mohou být podle expertů důvody, proč miliardář Pavel Tykač v poslední době nepřímo, zato relativně hekticky, buduje silnější akciovou pozici v polostátním ČEZ. Poslední mohykán velkého uhelného byznysu v Česku aktuálně v polostátní energetice pravděpodobně kontroluje přinejmenším více než pětiprocentní podíl. Vzhledem k regulatorním pravidlům pro ohlašování podílů ve veřejně obchodovaných společnostech ale může být v současnosti jeho podíl dramaticky vyšší.

„Tykač nikdy nekupuje nic jen tak do větru,“ uvádí zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, na adresu možných záměrů, které majitel energetické skupiny Sev.en může navyšováním svého podílu v ČEZ sledovat.

Tykač jen podle veřejně dostupných zdrojů už v polovině loňského roku prostřednictvím několika spřízněných firem s kyperskou adresou ovládal necelá čtyři procenta ČEZ, v posledních měsících pak obdobným modelem dokoupil další akcie, a jeho podíl tak dosáhl na počátku března téměř 5,1 procenta. „Pravděpodobné je, že Tykač navyšuje podíl i méně viditelnými cestami a jeho reálný podíl bude vyšší,“ dodává zdroj obeznámený s byznysem Tykače i ČEZ. 

Tykač už v minulosti akcie ČEZ nakupoval, a to dokonce vícekrát. Zároveň se svými záměry netajil a v předvečer vpádu Ruska na Ukrajinu v roce 2022 měl prostřednictvím své kyperské společnosti Belviport Trading Limited zálusk na nákup akcií odpovídající 2,7procentnímu podílu z ČEZ. Z velké transakce sice tehdy sešlo, podle zdrojů z trhu ale Tykač nakupoval dále, a to přes různé firmy.

Uhelná karta

„Pavel Tykač je jediným českým subjektem, který mimo ČEZ provozuje významný díl uhelných bloků. Není tedy vyloučena strategie, kdy Tykačova Sev.En bude chtít se státem uzavřít nějaký komplexní obchod, do kterého Sev.En vstoupí se silnými kartami,“ uvádí analytik společnosti Capitalinked Radim Dohnal. 

Těžit může podle něho z toho, že před státem stojí úkol, jak zajistit setrvalý dostatek elektřiny. „A k tomu se v některých scénářích bez elektrické energie vyrobené z uhelných bloků Sev.En nemusí obejít,“ dodává Dohnal. Spekulace expertů vedou i přes politickou linku. „Čistě teoreticky by motivací k hromadění akcií ČEZ mohla být za předpokladu volebního vítězství Andreje Babiše i sázka na to, že jeho reálný vliv ve firmě bude větší, než by odpovídalo jeho – řekněme třeba – tou dobou teoreticky desetiprocentnímu podílu,“ dodává zdroj, který nechtěl být jmenován. 

Odhalení reálného podílu Tykače v ČEZ může být v důsledku pro trh překvapivé. Rozvržení nákupů akcií ČEZ do více formálně nepropojených společností totiž teoreticky může zpomalit reporting o vývoji vlastnického podílu. Podle pravidel ČNB totiž musí firmy nakupující akcie ve veřejně obchodované společnosti hlásit nejprve překročení jednoprocentního podílu ve společnosti, další metou aktivující ohlašovací povinnost je následně až tříprocentní podíl.

Podíly mezi těmito hranicemi je pak možno vyčíst jen jednou za půl roku v Pololetních finančních zprávách ČEZ. Bližší informace o kumulaci vlastnictví ale společnost nemá. „Obchody s akciemi jdou mimo firmu, takže příliš nevíme,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 

Trio entit či jejich skupin, které už dříve překročily jednoprocentní hranici a které mohou být napojené na Tykače, tak může přitom teoreticky vlastnit dohromady téměř devítiprocentní podíl. Samotný miliardář zdůrazňuje, že výkazy o jeho nákupech akcií zcela odpovídají realitě.

Klíčových deset procent

„Pavel Tykač pečlivě a přesně v souladu s pravidly reportuje všechny změny a posuny ve vlastnictví akcií, které se obchodují na pražské burze, a tak tomu bude i nadále,“ uvedl bez dalších podrobností Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Vedle ČEZ má Tykač rovněž přes kyperskou entitu podíl i v bance Moneta Money Bank, a to na hranici deseti procent. 

Právě dosažení desetiprocentní hranice v ČEZ by mohlo být pro Tykače důležitým mezníkem. „Pokud někdo dosáhne více než desetiprocentního podílu na firmě kotované na burze, zabrání tím možnosti vytěsnění minoritních akcionářů většinovým vlastníkem. Hranicí pro provedení vytěsnění je vlastnictví 90procentního podílu,“ uvádí akciový analytik České spořitelny Petr Bártek.

To by nicméně podle expertů Tykač neměl důvod blokovat. „Zestátnění by mu nevadilo, prodal by draho, ale teoreticky může zablokovat třeba uplatnění opce na Dukovany II,“ soudí zdroj, který si nepřál být jmenován. Opce se týká převodu vlastnictví společnosti Elektrárna Dukovany II, která má na starosti výstavbu nových jaderných bloků elektrárny. 

Systematické hromadění akcií by potvrzoval i trendový růst akcií, které posilují zhruba od poloviny loňského října. Za zhruba pět měsíců akcie posílily takřka o pětinu. Fundamentálně energetickým akciím podle analytiků nahrávalo především zdražování emisních povolenek a růst ceny plynu. Obojí totiž tlačí na zvýšení cen elektřiny, tedy i marží a zisků ČEZ. Ten jen za loňský rok vydělal přes 30 miliard korun. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!