Bílinská kyselka je v úpadku. Zachránit ji může Kofola, zájem má i investor ze zahraničí
Soud potvrdil úpadek nápojářské skupiny Bohemian Healing Marienbad Waters, do které spadá například Bílinská kyselka, Zaječická hořká nebo Excelsior z Mariánských lázní. Více než šesti stům věřitelů dluží přes 400 milionů korun. To ale nutně nemusí znamenat, že by měly lázeňské minerální vody brzy zmizet z pultů obchodů – zájem o firmu má například Kofola společně s investiční skupinou Invest Gate.
Věřitelé mají nyní dvouměsíční lhůtu na přihlášení svých pohledávek. Jak vyplývá z usnesení soudu o úpadku akciové společnosti, počet věřitelů přesáhl šest set. Závazky firmy se přehouply přes 400 milionů korun. Začátkem října tak čeká nápojářskou skupinu první přezkumné jednání u soudu, po kterém bude následovat schůze věřitelů. Na té by měli rozhodnout, jakým způsobem chtějí úpadek řešit.
V insolvenčním řízení zastupuje skupinu insolvenční advokát Michal Žižlavský. Ten již v minulosti uvedl, že nejvhodnější by pro firmu byla reorganizace. A právě o ní budou věřitelé hlasovat začátkem října, podle usnesení soudu by jí nemělo nic bránit. Soud dál navíc schválil takzvaný prozatímní věřitelský výbor, který bude do říjnového soudu a schůze dohlížet na správu majetku dlužníka. Výbor má nyní pět členů, mezi zajištěné patří obec Modrava nebo nebankovní finanční společnost SMart Credit. Kromě toho v ní figurují tři nezajištění věřitelé.
Podle Žižlavského se prodej opravdu chystá, skupina podle něj ale nesmí postupovat v časové tísni. „V podobných případech je obvyklé, že prodejní proces zajišťuje ekonomický poradce s dostatečnými zkušenostmi a dobrým renomé,“ vysvětluje.
Kyselka z pultů zmizet nemusí
Soudně uznaný úpadek skupiny ale nemusí nutně znamenat, že by měla Bílinská kyselka nebo Zaječická hořká z pultů obchodů nadobro zmizet. O její převzetí totiž projevila zájem například Kofola ČeskoSlovensko, a to společně s investiční společností Invest Gate. Ta se v minulosti podílela na shánění finančních prostředků pro rekonstrukci stáčírny skupiny BHMW v Mariánských Lázních.
Kofola má navíc se záchranou minerálních vod zkušenosti – udržela například slovenskou Kláštornou Kalciu. „Bílinská kyselka je významným lázeňským pramenem z přírodního léčivého zdroje, na jehož záchraně bychom se ve spolupráci s věřiteli BHMW velice rádi podíleli,“ komentuje Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku.
Podle předsedy představenstva Invest Gate Kristiána Bašty hledala firma BHMW na základě doporučení investiční skupiny strategického partnera od začátku svých problémů. „Díky naší iniciativě a aktivitě dalších partnerů se jí podařilo vstoupit do jednání s několika bonitními a významnými subjekty,“ říká. To se ale nakonec nepodařilo. „Z našeho pohledu zejména kvůli nepřiměřeným požadavkům vedení BHMW,“ dodává.
To ostatně skupina uvádí i v samotném insolvenčním návrhu, finanční nabídky na prodej podle ní nebyly dostatečné. „Pro zajímavost mohu uvést, že v roce 2020 znalecký ústav Apogeo ocenil investiční hodnotu BHMW na 931 milionů korun. Jakkoli se dnes společnost nachází ve finanční tísni, hodláme usilovat o stoprocentní uspokojení pohledávek věřitelů,“ komentuje advokát Žižlavský.
Konkrétní nabídka zatím není
Pro e15 potvrdila trvající zájem mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová, podle Žižlavského ale zatím konkrétní nabídka nepřišla. „Je pravda, že jsme tuto informaci v médiích zaznamenali. Mohu říci, že od zahájení formálního řízení až do dnešního dne jsme neobdrželi žádnou nabídku Kofoly a Invest Gate,“ říká advokát. Předběžný zájem podle něj projevilo více českých i zahraničních společností. „Jednáme s nimi. Nemohu se k tomu ale zatím blíže vyjadřovat.“
Akciová společnost BHMW se zaměřuje na stáčení a distribuci lázeňských pramenů od roku 1999, před devíti lety rozšířila své aktivity o prameny z oblasti Mariánských Lázní. Léčivé vody prodává v lékárnách i běžných supermarketech, jejich stáčení je ale kvůli kapacitě pramenů ze zákona přísnější. „Výrobu není možné exponenciálně zvyšovat bez patřičných povolení od příslušných úřadů,“ píše se v insolvenčním návrhu z poloviny června.
V poslední zveřejněné účetní závěrce za rok 2023 firma uvádí tržby kolem sta milionů korun. Hospodaření skončilo čistou ztrátou 89 milionů. Do problémů se dostala hned z několika důvodů. Jedním z nich je oslabení exportu do zemí jako je Čína nebo na Blízký východ během pandemie nebo růst cen energií po začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Do jisté míry osudnou se pak BMHW stala mariánskolázeňská stáčírna – instalace nové stáčecí linky nejdříve nabrala zpoždění kvůli globálnímu výpadku čipů, další problémy přinesla nedostatečně rychlá výstavba trafostanice ve správě distribuční sítě. „Tento faktor zásadním způsobem omezil možnosti zprovoznění stáčecí technologie a zpomalil realizaci rozvojového projektu, na který navrhovatel vázal své investice i očekávané cash flow,“ uvádí firma.