Bezcenných slovenských akcií se lze zbavit jen do konce roku | E15.cz

Bezcenných slovenských akcií se lze zbavit jen do konce roku

Kuponová privatizace
Kuponová privatizace
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Majitelé akcií slovenských podniků z dob první vlny kupónové privatizace mají čas jen do konce roku, aby cenné papíry s nízkou tržní hodnotou převedli na tamní Fond národního majetku (FNM). Vyhnou se tak vyšším poplatkům za vedení účtu cenných papírů. Platí to také pro zhruba 17 900 českých občanů, kterým společnost Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) vede zmiňovaný účet.

Akcie mnoha podniků jsou v současnosti prakticky bezcenné, navzdory tomu musejí jejich vlastníci platit CDCP poplatek za jejich evidenci na účtu. Jeho výše závisí na nominální hodnotě a nikoliv tržní hodnotě vlastněných akcií a pohybuje se od 12 do 198 eur (330 až 5470 korun) ročně.

„Majitelé cenných papírů, které je chtějí převést na FNM, nemusejí cestovat na Slovensko. K převodu cenných papírů mohou zmocnit i jinou osobu,“ uvedla vedoucí oddělení mezinárodních vztahů a mediální komunikace CDCP Dagmar Kopuncová. Zmocnit lze i obchodníka s cennými papíry Dlhopis, který je dceřinou společností FNM a který zajišťuje převod akcií na slovenský stát také na vybraných pobočkách Slovenské pošty. Postup ohledně vrácení akcií je uveden také na zvláštním webu.

Pokud vlastník akcií převede všechny cenné papíry ze svého majetkového účtu v centrálním depozitáři, slovenský FNM za něj zaplatí všechny poplatky za vedení účtu za stávající a předchozí dva kalendářní roky.

CDCP také vybídl akcionáře, aby si ověřili hodnotu cenných papírů. V minulosti se totiž vyskytly případy, že lidé převedli na stát také akcie ziskových firem.

Kupónová privatizace byla v 90. letech součástí přechodu Československa na tržní ekonomiku. Obyvatelstvo si výměnou za investiční kupony vybíralo přímo akcie privatizovaných podniků nebo získalo podíl v investičních fondech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.