Burza v Šanghaji dál padá, v červenci odepsala nejvíc za šest let | E15.cz

Burza v Šanghaji dál padá, v červenci odepsala nejvíc za šest let

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciová burza v čínské Šanghaji pokračovala na závěr měsíce v poklesu a za celý červenec vykázala nejvyšší měsíční ztrátu za téměř šest let. Stalo se tak přesto, že vláda zavedla sérii opatření na podporu akcií a slíbila podniknout kroky na posílení slábnoucí ekonomiky. Hlavní index šanghajských akcií SCI dnes oslabil o 1,1 procenta na 3664 bodů a za celý měsíc klesl o 14,3 procenta.

Index CSI 300, který zahrnuje 300 největších firem obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, však dnes nakonec mírně stoupl, o 0,03 procenta na 3816,7 bodu.

Čínské akciové indexy od loňského listopadu do poloviny letošního června více než zdvojnásobily svoji hodnotu. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze. Poté však nastaly masivní výprodeje a od poloviny června akcie klesly až o 30 procent. Od počátku letošního roku jsou trhy stále v zisku, připsaly si zhruba 13 procent.

„Trh je stále v procesu prodeje a finanční prostředky tečou ven,“ uvedl analytik Daton Securities Li Če-ming. „Investoři jsou zvláště citliví před víkendem, kdy Peking obvykle zveřejňuje nové zprávy, a to je důvod, proč mají v pátek tendenci upravovat pozice,“ dodal.

Vývoj indexu SCI za poslední rok:

čínský index SCIAutor: yahoo

Čínský úřad pro dohled nad trhy s cennými papíry dnes uvedl, že vyšetřuje dopady automatických obchodů na akciové trhy. Jeho kroky jsou součástí snah úřadu silněji zakročit vůči tomu, co považují za obrovské spekulativní prodeje, které by mohly destabilizovat druhou největší ekonomiku světa.

Čína ve snaze zabránit masivnímu propadu trhu podnikla několik kroků. Mimo jiné zakázala prodej akcií všem akcionářům s vyšším než pětiprocentním podílem ve firmě. Velká část firem registrovaných na čínských burzách navíc reagovala na propad svých akcií pozastavením obchodů s nimi.

Vláda také pověřila centrální banku a další banky, makléřské firmy, manažery fondů, pojišťovny a penzijní fondy, aby nakupovaly akcie nebo pomohly fondům v nákupech, a odvrátily tak hrozbu krachu.

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah