Cena helia prudce roste, zmizí i nafukovací Myšák Mickey

Zábavní průmysl není jediný, na koho zdražování helia dopadá; chudší byly podle britského listu Financial Times nedávné oslavy Dne díkůvzdání v USA a přizpůsobit se musel i výzkum na univerzitách.
Helium se především používá v průmyslu a lékařství, až pak funguje jako náplň do nafukovacích hraček. Globální produkce tohoto plynu ale v letošním roce výrazně klesla v obou hlavních exportních zemích, což je Alžírsko a Spojené státy. Největším světovým dovozcem helia je Japonsko, kde už firmy začaly hledat alternativní zdroj.
Helium se sice dá nakupovat i odjinud, než z Alžírska nebo USA, ovšem za výrazně vyšší ceny. Vývozcem helia je v menších objemech například Katar, Rusko, ale třeba také Polsko. Dostupnost helia se přitom snižuje v době, kdy roste poptávka v Indii a Číně.
Ceny helia se vytrvale zvyšují už více než deset let. Zatímco v roce 2000 stál metr krychlový helia zhruba 1748 dolarů, nyní je skoro o 70 procent dražší a stojí kolem tří tisíc dolarů (více než 58 tisíc korun). Experti tvrdí, že by se cena musela zvýšit ještě mnohem výrazněji, aby se vyplatilo hledat nové zdroje plynu.