Cena severomořské ropy zažívá největší týdenní vzestup za čtyři roky
Cena Brentu se v závěru ustálila na 57,80 dolaru za barel s přírůstkem 1,23 dolaru. Za týden získala zhruba devět procent, nejvíce od roku 2011. Za uplynulé dva týdny činil její nárůst dokonce 19 procent a byl nejvyšší od roku 1998. Americká lehká ropa WTI dnes zdražila o dolar a zhruba 20 centů na 51,69 dolaru.
Ceny i přes masivní nárůst v posledních dnech ale nadále zůstávají na zhruba polovině svého posledního maxima z loňského června. Zotavení navíc doprovázela výrazná kolísavost trhu.
Analytici zatím trvalejší oživení cen nečekají, protože na trhu přetrvává přetlak nabídky a zvyšují se zásoby. Trhu ale k prudkému vzestupu z šestiletých minim dopomohly zprávy o poklesu počtu ropných vrtů v USA a o omezení investičních výdajů u velkých ropných společností.
Trh podpořily pokračující obavy o těžbu v Libyi a příznivé údaje z amerického trhu práce. Ekonomika vytvořila v lednu solidních 257 tisíc pracovních míst a v předešlých dvou měsících vzniklo mnohem více příležitostí, než statistici předtím odhadovali. Údaje z USA na ropném trhu posílily důvěru v ekonomiku největšího světového spotřebitele ropy.
Vývoj ceny ropy Brent