Horší očekávání firem nevěští akciím úspěšné druhé pololetí | E15.cz

Horší očekávání firem nevěští akciím úspěšné druhé pololetí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Série varování před horšími než očekávanými hospodářskými výsledky amerických firem z akciového indexu S&P 500, které jsou vnímány jako barometr stavu ekonomiky, zhoršuje výhled pro akciové trhy na druhou polovinu letošního roku. Oslabující obchodní aktivita po celém světě tak již zapříčinila, že na neuspokojivé hospodářské výsledky připravuje své investory nyní nejvíce amerických firem za posledních deset let.

Na každou firmu, která zvýšila odhad zisku za druhé letošní čtvrtletí, připadá 3,6 firmy, která jej snížila. Podle dat agentury Thomson Reuters jde o nejhorší poměr od třetího čtvrtletí roku 2001, kdy se na výhledu firem podepsal teroristický útok na New York a Washington.

Spousta známých globálních společností z indexu S&P 500, dvě jsou zastoupené i v užším indexu Dow Jones, v uplynulých dnech varovala před neuspokojivými hospodářskými výsledky. Mezi společnosti, které varovaly před neuspokojivými výsledky, patří výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, tabákový Philip Morris, zásilkový FedEx či Procter & Gamble. Většina z nich uvádí jako důvod zpomalující evropskou ekonomiku.

„Nyní by bylo moudré být velmi obezřetný s investováním do společností se silnou expozicí vůči Evropě,“ radí Steven Neimeth ze společnosti SunAmerica Asset Management. Letní výsledková sezóna startuje již příští měsíc a horší než očekávané zisky tlačí akciové indexu dolů.

Investoři se nyní musejí rozhodnout, zda nadcházející propad zisků společností povede k ostřejšímu propadu akcií anebo připraví půdu pro jejich další posílení. Analytici míní, že vše záleží z velké části na globálním makroekonomickém vývoji.

„Otázkou je, zda hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí budou vrcholem slabého ekonomického období anebo jde o přizpůsobení se novému růstovému trendu po sérii velmi silných kvartálů,“ myslí se Sam stovall, hlavní akciový stratég společnosti S&P 500 Capital IQ.

Podle propočtu Capital IQ má celkový zisk společností z indexu S&P 500 má druhém čtvrtletí mezikvartálně poklesnout o 0,6 procenta. Pokud se tato očekávání naplní, půjde o nejhorší mezičtvrtletní změnu od třetího kvartálu roku 2009.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah