Investoři prchají od komodit | E15.cz

Investoři prchají od komodit

komodity
komodity
• 
ZDROJ: bloomberg, kolaz E15

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nervózní investoři stáhli během září z komoditních investic 9,9 miliardy dolarů. Podle investiční banky Barclays Capital jde o největší měsíční odliv prostředků od začátku roku 2009, kdy banka začala investice do komodit v tomto intervalu sledovat. Barclays Capital uvádí, že se nyní z komodit vypařilo dvakrát více peněz než na vrcholu finanční krize na podzim před třemi lety.

„Investoři jsou očividně nervózní ze zpomalení americké ekonomiky. Obávají se, kam až zajde dluhová krize v eurozóně, a děsí se boje čínské vlády s inflací. To vše sníží příliv nových investic do všech rizikovějších aktiv stejně, ať už akcií či komodit,“ řekl deníku Financial Times ředitel výzkumu společnosti Gresham Investment Management Douglas Hepworth.
Drtivá většina stažených investic, konkrétně 9,5 miliardy dolarů, připadá na penzijní fondy a pojišťovny.

V září spadl nejstarší komoditní index Reuters-Jefferies CRB o 13 procent. Propad zaznamenaly všechny komodity napříč indexem včetně zlata, mědi, ropy či kukuřice. Za minulý týden ztratil tento index další téměř dvě procenta.
Amrita Senová, komoditní analytička v bance Barclays, říká, že komodity se staly obětí makroekonomických obav. Dokonce i drahé kovy, považované za takzvané bezpečné přístavy, v poslední době ztrácely na ceně – podle Barclays Capital odvedli investoři v září z investičních instrumentů s drahými kovy půl miliardy dolarů.

komodity Autor: bloomberg, kolaz E15

„V takto nervózních obdobích se prostě všechny třídy aktiv pohybují ve stejném směru,“ vysvětluje Senová. Právě tento fakt komplikuje život investorům a portfolio manažerům, kteří se snaží investicemi do komodit rozrůznit svá portfolia.

Zlato, ropa Autor: bloomberg

Mezinárodní energetická agentura vydala tento měsíc zprávu, která si klade otázku, zda jsou komodity stále samostatnou třídou aktiv.

Colin Fenton, hlavní komoditní stratég banky JP Morgan, pro agenturu Bloomberg uvedl: „Investoři jsou globálně velmi, velmi pesimističtí. Poslední dobou panuje velké rozčarování nad tím, co předvádějí politici Evropské unie.“

Fundamentální signály však naznačují, že celková poptávka na trhu fyzických komodit není vůbec tak slabá, jak by odpovídalo současným nízkým cenám. Jak ale říká Fenton, v současné době fundament nikoho nezajímá. „Pesimismus nyní prochází testem. Pesimismus mezi investory je velmi citlivý na jakékoli náhlé zvraty,“ připomíná Fenton.

Platina, měď Autor: bloomberg

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah