Jaroslav Bukovský: Kdo vydělá přes padesát procent aneb Wall Street ve slevě odhalila poklady

Wall Street je stále ještě ve slevě

Wall Street je stále ještě ve slevě Zdroj: Grafika e15

Největší klopýtnutí Wall Street od loňského listopadu, anebo také během posledního měsíce až téměř šestiprocentní korekce trhu. Pro skeptiky a věčné vyvolávače deště znamenaly uplynulé dva týdny solidní proud vody na mlýn, který navíc nebyl jen tak nějakým výpadkem entuziasmu, jak to tak občas na drahém trhu bývá, ale měl své fundamentální možné vysvětlení. A totiž úrokové sazby za mořem, kde se americký Fed začal tvářit tak, jako kdyby hodlal ponechat vysoké úroky do skonání světů. Ještě že zasvěcenci vědí, že tamní ekonomika, a tím pádem i Wall Street si z vysokých úroků dělají podstatně menší vrásky než třeba investoři ve staré „dobré“ Evropě. Co na první pohled mohlo působit jako náraz skepse, se na druhý může naopak jevit jako povel k nástupu do pozic.

Důkazem, že mohlo jít spíš o dubnovou „chřipečku“ nežli otevřený výron kotníku, může být rychlost, s jakou burziáni zaklekli na zlevněný trh a během několika dnů zhodnotili Wall Street o jeden a čtvrt bilionu dolarů neboli o bezmála třicet bilionů korun. Právě tolik peněz totiž představují tři procenta, o která během zhruba posledního týdne povyrostl ikonický index S&P 500. Anebo také právě o tolik narostla za pouhý poslední týden konta globálních burziánů investujících na přece jen stále ještě nejsmysluplnějším trhu světa.

Přesto zůstává v krvi na parketu masa poražených, které prostě odstřelil poryv špatné nálady, a kam se zatím ještě kapitál prostě ještě z nějakých důvodů nevrátil. Jsou to obvykle investorské story, které nejsou tak přímočaře „triviální“ jako třeba magnificient 7 a kde obvykle neexistuje momentální náladová shoda trhu na tom, kudy s nimi dále. 

Slev je přitom víc než dost. Ve zmíněném indexu jsou aktuálně zhruba čtyři desítky akcií firem s tržní kapitalizací nad 200 miliard dolarů, tedy gigantů aspirujících na vůdčí pozici na trhu, které duben obral o deset a více procent. Propad ceny za jinak stejných okolností přitom zvyšuje jejich potenciální prostor pro budoucí růst.

Vybrali jsme proto pětici akcií skutečně velkých hráčů různých branží s aktuálním příslibem ročního růstu o padesát a více procent. Alespoň podle analytiků. Nutno podotknout, že mnohé z nich za sebou nemají jen těžkých pár týdnů, ale mnohdy i měsíců; jde tedy o potenciální sázky na obrat trendu. Riziko se tak bude skloňovat ve všech pádech, ale to se při padesátiprocentní ambici asi tak nějak očekává.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!