Koruna ve stínu války na Ukrajině lehce zpevňuje. Posilují i ceny akcií | e15.cz

Koruna ve stínu války v závěru týdne lehce zpevnila. Akcie v USA zakončily týden v plusu

Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká měna umazala v pátek vůči euru i dolaru část ztrát, které utrpěla po čtvrtečním vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Posilovaly také kurzy akcií na pražské burze i jinde v Evropě a také v USA. Cena ropy naopak naopak po čtvrtečním překonání hranice 100 dolarů za barel korigovala směrem dolů.

Zisky zaznamenaly během čtvrtečního i pátečního obchodování americké akcie. Již ve čtvrtek, tedy v den invaze, nastal málokdy vídaný obrat. Hlavní burzovní index S&P 500, který zahrnuje největší americké korporace, se v úvodu dne propadal o téměř tři procenta, den však zakončil 1,5 procenta v plusu. Podobně se vedlo indexu Nasdaq 100, jehož součástí jsou zejména technologické firmy. Ve čtvrtek padal o více než tři procenta, nakonec si však připsal přibližně 3,5 procenta.

V pátek růst pokračoval. Index S&P 500 vzrostl o 2,24 procenta a hodnota Nasdaq 100 se zvýšila 1,53 procenta. Navzdory znepokojivému vývoji geopolitické situace oba ukazatele skončily v plusu i za celý týden. Růst o více než jedno procento zaznamenaly v pátek například akcie technologických firem Apple a Alphabet.

„Spojené státy i EU uvalily na Rusko zatím nejtvrdší balík sankcí. Jejich zveřejnění bylo ovšem pro trhy možná trochu paradoxně signálem k pozitivnímu obratu z nejprudších výprodejů,“ okomentoval vývoj na finančních trzích v druhé polovině týdne hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Sankce se týkají mimo jiné zákazu vývozů řady odvětví do Ruska, omezení přístupu na kapitálové trhy, zmrazení zahraničních aktiv největších amerických bank a na omezení možnosti Ruska obchodovat v dolarech, jenech a v eurech.

Širší celoevropský ukazatel Stoxx Europe 600 v pátek posílil o 3,26 procenta poté, co ve čtvrtek naopak přes tři procenta odepsal. O přibližně 20 procent vzrostl například kurz cenných papírů původem ruské ocelářské skupiny Evraz zalistované na londýnské burze. Vzhůru mířila i cena akcií evropských bank, které čtvrteční výprodeje zasáhly velmi citelně. Za celý týden Stoxx Europe 600 ztratil 1,7 procenta.

Po čtvrteční takřka pětiprocentní ztrátě zakončil páteční seanci v zelených číslech i pražský index PX. Jeho hodnota se zvýšila o 3,3 procenta. Přes osm procent si připsaly akcie Komerční banky. V plusu byly také cenné papíry Erste a Moneta Money Bank. O přibližně 2,8 procenta vzrostly akcie energetické společnosti ČEZ. Za celý týden klesl PX o téměř čtyři procenta.

Dvacet procent si v pátek připsal index MOEX moskevské burzy. Den před tím naopak třetinu své hodnoty odepsal. Významné globální finanční domy, jako například JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup, HSBC a UBS, po závěru pátečního obchodování oznámily, že přestanou s akciemi na moskevské burze obchodovat.  

Euro se obchodovalo v závěru pracovního týdne na mezibankovním trhu na úrovních okolo 24,70 koruny, když ve čtvrtek se kurz vyšplhal i na více než 25 korun. V úvodu týdne vyšlo euro na 24,30. Mírně pod hranicí 22 korun se v pátek večer držel kurz dolaru a byl tak o přibližně 60 haléřů dražší než před pár dny. Koruna doplácí na úprk investorů od rizikovějších aktiv, kam se obvykle řadí i měny zemí z emerging markets, tedy rozvíjejících se zemí.

Slabší kurz měny může být problém pro měnovou politiku České národní banky, protože na silnější korunu spoléhá při tlumení inflačních tlaků.

Pod hranici sto dolarů za barel se po čtvrtečním citelném nárůstu vrátila na konci týdne cena severomořské ropy Brent. Stále však panují obavy z výpadku dodávek na světové trhy, jelikož Rusko je s 10,5 milionu barelů denně druhým významným světovým producentem. Ještě na začátku roku se barel ropy obchodoval okolo 80 dolarů.

„Čtvrteční vývoj jen podtrhuje to, z čeho mají trhy vzhledem k ruské invazi největší strach – přerušení dodávek energií a nový výrazný stagflační šok, který by zvýšil inflaci a ochladil ekonomiku,“ uvedl Bureš. „Česko v tomto ohledu v Evropě patří k těm nejzranitelnějším. Z Ruska dováží prakticky všechen plyn a necelou třetinu ropy,“ dodal. 

Po čtvrtečním prudkém nárůstu až na přibližně 1970 dolarů klesala v pátek i cena zlata. Týden zakončila na 1890 dolarech za troyskou unci, tedy prakticky na podobných úrovních jako před invazí. K nákupu zlata se přitom investoři obvykle uchylují v dobách krizí a geopolitických nejistot. 

Video se připravuje ...
Co se děje na Ukrajině?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery