Libra pokračuje v pádu, vůči dolaru sestoupila na nová minima

Dvacetilibrové bankovky

Dvacetilibrové bankovky Zdroj: Petr Kratochvil, Wikimedia Commons (CC0)

Britskou měnu dál sráží nejistota ohledně dopadů brexitu. Libra prohloubila ztráty a vůči dolaru sestoupila na 1,32 dolaru, což je její nové minimum za 31 let. Proti euru je libra nejníže za více než dva roky. K jejímu oslabení přispívají dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby. Očekávání poklesu úroků ale snižuje úvěrové náklady britské vlády na rekordní minima.

Libra zpočátku ztrácela asi dvě procenta, později však její pokles vůči dolaru zrychlil a dosáhl 3,3 procenta. Kurz tak spadl pod minimum 1,3228 dolaru, na němž se ocitl v pátek. Ten den libra po šoku z výsledku čtvrtečního referenda ztrácela až deset procent. Nakonec klesla o osm procent a zaznamenala nejhlubší jednodenní propad od zavedení plovoucího kurzu počátkem 70. let.

Libra proti euru dnes klesla o více než dvě procenta na 0,8325 libry, nejníže od března 2014. Euro oslabuje vůči dolaru o zhruba jedno procento na 1,1010 dolaru a je nejslabší za tři a půl měsíce.

Výnosy britských státních dluhopisů, které určují náklady vlády na nové výpůjčky, se propadly na nová minima. Výnos desetiletého „giltu“ navíc poprvé v historii klesl pod jedno procento. Výnos dvouletých obligací sestoupil na čtyřleté minimum 0,13 procenta.

Přečtěte si:

Trh tím započítává předpoklad, že Bank of England ještě letos ve snaze zmírnit dopady takzvaného brexitu na ekonomiku sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta.

Britská centrální banka drží úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 procenta již sedm a půl roku, respektive od finanční krize. Všeobecně se ale čekalo, že v dohledné době začne s jejím zvyšováním, protože ekonomika solidně roste a inflace by se podle vedení banky měla postupně vracet z nízkých úrovní ke dvouprocentnímu cíli.

Analytici RBC Capital Markets na základě rekordních propadů libry v poválečné historii předpovídají, že její kurz do konce léta klesne do rozmezí 1,20-1,25 dolaru. V kontextu minulých epizod kurzových ztrát je podle nich nynější pokles kurzu prozatím „velmi malý“. „V rámci osmi období kurzových propadů za posledních 40 let libra v průměru ztratila 18 procent,“ uvedli analytici RBC.

Bankéři v Londýně mohou ztratit práci
Po vítězství brexitu ve čtvrtečním referendu jsou v londýnském finančním středisku City ohroženy desetitisíce pracovních míst, tvrdí londýnský večerník London Evening Standard. Ještě před hlasováním několik bank varovalo, že brexit oslabí důvody pro to, aby měly v Londýně tolik zaměstnanců. Americká banka JPMorgan uvedla, že by mohla v Británii zrušit až 4000 míst, zatímco britská HSBC zvažovala přesun 1000 míst do pařížské odbočky.
V celé Británii pracuje ve finančním sektoru přibližně 1,1 milionu lidí, z toho 360 tisíc v City. Z nich je 78 procent „domácích“ a 11 procent ze zemí Evropské unie, především z Irska, Itálie a z Francie. FT spekulují, která města by mohla přetáhnout Londýnu zaměstnance. Většina bank odmítá Paříž a problematický je i Frankfurt nad Mohanem.