Nejrycheji sílily akcie v Latinské Americe | e15.cz

Nejrycheji sílily akcie v Latinské Americe

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtvrtletní soupisku nejvýnosnějších akciových trhů světa ovládly země Latinské Ameriky. Venezuelská burza odměnila investorskou odvahu takřka 33 procenty, argentinské akcie za první tři měsíce letošního roku podražily o bezmála 27 procent, Buenos Aires tak ohlásilo druhý nejlepší národní výsledek napříč globálními trhy. Podle expertů však čísla jen stěží pokryjí investorské ztráty z potenciálního propadu místních měn, stejně jako hrozby politických restrikcí.

„Venezuelská ekonomika je extrémně slabá a oficiální vývoj její měny nezohledňuje obrovskou míru inflace v zemi, riziko silné devalvace je tak všudypřítomné,“ upozorňuje ekonom zámořské brokerské firmy Rogge Global Patners, Michael Ganske. Stejně jako ve Venezuele tak existuje i v Argentině paralelní černý trh s měnami, kde hodnota místních platidel klesá podstatně rychleji než v oficiálních kurzovních lístcích. „Při ročním růstu cen o 40 až 60 procent je stabilita měny iluzí,“ dodává Ganske.

Sázet na riziko v Jižní Americe přitom letos nebylo nutné, akcie vyspělých evropských ekonomik vydělaly jen o málo méně. Opět ale záleželo na domácí měně investora. Burzy nejvyspělejších zemí eurozóny sice na rozdíl od Wall Street nabídly i více jak dvacetiprocentní zisky, zámořským hráčům však zlomil vaz pád eura vůči dolaru. „Při zohlednění měnového vývoje se rozdíly mezi evropskými a americkými akciemi téměř smazaly,“ říká Martin Krajhanzl z České spořitelny.

Obdobným případem byla během prvního kvartálu i Čína. Zatímco šanghajská burza vydělala v místní měně kolem 16 procent, takřka desetiprocentní posílení jüanu vůči euru výrazně zvýšilo zisky těch investorů, kteří po uzavření svých spekulací v Číně směnili své peníze na společnou měnu. Za pouhý kvartál tak hráči inkasovali 25procentní výnos.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery